Hükümetin “ırkçı”, ayrımcı uygulaması CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran tarafından TBMM’ye taşındı.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Ankara Onkoloji Hastanesi Ahmet Andiçen Polikliniği’ne annesini götüren akademisyen Yalçın Çakmak’ın yapılan kemik tahlil sonrası verilen raporda ‘hastanın ırkı’nın sorulduğunu açıkladı. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Hastaların ırkının sorulması talimatını siz mi verdiniz?” diye sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Umut Oranİstanbul Milletvekili

Ankara Onkoloji Hastanesi Ahmet Andiçen Polikliniği’ne annesini götüren akademisyen Yalçın Çakmak, yapılan kemik tahlil sonrası verilen raporda “hastanın ırkı”nın sorulmasına itiraz etmesi üzerine Başhekim Yardımcısı Ali Edizer “Ne sormak istediğinizi biliyorum. Ben sizinle görüşmek istemiyorum, çünkü Kürtsünüz” yanıtın verip “Bunları dışarı atın” demesi üzerine güvenlik görevlilerince kaba kuvvet kullanılarak hastane dışına çıkartıldılar. Cumhuriyet gazetesinin konuyla ilgili bugünkü haberine göre Yalçın Çakmak (www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/212131/Hastaya_irk_sorusu.html) karakola giderek Ali Edizer hakkında şikâyette de bulundu. Bu kapsamda;
– Sağlık Bakanlığı kurumlarında hastaların ‘ırkının’ sorulmasının gerekçesi nedir, bu talimatı siz mi verdiniz? Bu uygulama, hükümetiniz aldığı bir üst karardan mı kaynaklanmaktadır? Bu form, rapor çıktısının şablonunu kim hazırladı, bu uygulamanın sorumlusu kimdir?
Bu soru tüm hekimlerin üzerine ant içerek mesleğe başladıkları Hipokrat yeminine aykırı değil midir? Kamu hizmetinde ayrımcılık yapılması suç değil midir?
– Başhekim yardımcı Ali Edizer’in, nefret ve ayrımcılık içeren bu tavrı karşısında hangi işlemleri yapacaksınız, kendisi hakkında idari inceleme yapılacak mı?
Tuncelili bir vatandaşa karşı yapılan bu ayrımcı tavır hükümetinizin yürüttüğünü öne sürdüğü “Alevi açılımı”na ters değil midir?
– 18 Kasım 2002 tarihinden bu yana işbaşında bulunan AKP hükümetleri döneminde, Kürt veya Alevi vatandaşlara kamu hizmeti sunumunda ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle ceza verilen herhangi bir kamu çalışanı var mıdır? Böyle bir örnek varsa bu olay ne zaman hangi kurumda yaşandı ve sorumlusuna ne tür cezalar verildi?
 

Print Friendly, PDF & Email