“Baro Başkanı Yeşiltepe ve CHP’li Ağbaba demokratik haklarını kullandıkları için cezalandırılmak isteniyor. Türkiye’de iktidar ifade özgürlüğünü açıkça ihlal ediyor”

Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran: Ülkenin bu sürdürülemez durumdan tek çıkış yolu CHP’dir.

ANKARA

Dünyanın dört bir yanından 169 siyasi parti ve organizasyonu bünyesinde barındıran Sosyalist Enternasyonal (SE), Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe’nin 6 yıl hapis cezasının onanması ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba hakkında ‘makul şüphe’ fezlekesinin hazırlanması üzerine bir bildiri yayınlayarak Türkiye’yi protesto etti. “Baro Başkanı Yeşiltepe ve CHP’li Ağbaba demokratik haklarını kullandıkları için cezalandırılmak isteniyor. Türkiye’de iktidar ifade özgürlüğünü açıkça ihlal ediyor” denilen bildiriyi yorumlayan Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “13-14 Şubat’ta İspanya’da yapacağımız SE toplantısında da Türkiye’yi, bu bildiriyi konuşacağız. Ülkenin  bu sürdürülemez durumdan tek çıkış yolu CHP’dir. CHP Türkiye’yi yeniden üreterek zenginleşen, adaletli bölüşüm yapan, kalkınan bir ülke yapacak” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de son dönemde insan hak ve özgürlüklerinin giderek daha fazla ve sistematik olarak ihlal edilmesi üzerine Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Lui Ayala, Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran’dan bilgi istedi ve Başkanlık Divanı’nın uzlaşmasıyla Türkiye’yi protesto bildirisi yayınlandı. Sosyalist Enternasyonal’in yayınladığı, “Türkiye, İfade Özgürlüğünün Korunması” başlıklı bildiri şöyle: 

Enternasyonal, derin endişe duymaktadır

Sosyalist Enternasyonal bir kez daha, Türk yetkililer tarafından alınan ve temel özgürlükleri, insan haklarını kısıtlayan ve gerçek bir demokraside yeri olmayan tedbirler konusunda derin endişe duyduğunu belirtmektedir.

Tunceli Baro Başkanı haklarını kullandı

Demokratik hakları olan ifade özgürlüğünü kullandıkları için Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe ve beraberindeki 6 kişinin 6 yıl hapis cezası alması tamamıyla kabul edilemezdir. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bu yana ilk kez bir Baro Başkanı hapis cezasına mahkum edilmiştir. Yeşiltepe ifade özgürlüğü kapsamında açıkladığı düşünceleri ve bu kapsamda müvekkilleriyle yaptığı çalışmalar ve mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılanmaktadır. Tunceli Baro Başkanı Türkiye Barolar Birliği ve tüm İl Baroları tarafından desteklenmektedir.

CHP’li Ağbaba “makul şüpheli” oldu

Sosyalist Enternasyonal aynı şekilde Anamuhalefet Partisi ve Sosyalist Enternasyonal’in üye partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı Sayın Veli Ağbaba’nın, iktidar partisi hakkındaki yolsuzluk iddialarını gündeme getirdiği için hakkında “makul şüphe” gerekçesiyle fezleke düzenlenmesini protesto etmektedir. Türkiye yasalarda yapılan son değişiklik ile “somut kanıtlara dayalı kuvvetli şüphe” yerine basit bir “şüphe” ile gözaltına alınmasına sebep olacaktır.  Bu durumda Savcı Ağbaba için bir yıl dokuz aydan sekiz yıl dört aya kadar bir dizi ceza talep etmiştir.

İktidar özgürlüğü açıkça ihlal ediyor

İfade özgürlüğü, günümüzde demokratik toplumlara bu özelliğini veren en önemli temel haklardan birisidir. Bu temel hak ve özgürlük hemen tüm demokratik devletlerde anayasalar ile güvence altına alınmıştır. Bunun yanı sıra ifade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde de (AİHS) yer almış ve korunmuştur.  Bahse konu örneklerden de anlaşılabileceği üzere Türkiye’de siyasal iktidarın yargı üzerindeki otoriter ve baskıcı tutumu nedeniyle düşünce ve ifade özgürlüğü açıkça ihlal edilmektedir.

Umut Oran: Ülkeyi CHP normalleştirecek

Bildirinin ardından ise SE Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran şu açıklamayı yaptı:

“Enternasyonal’in Akdeniz Komitesi toplantısını 13-14 Şubat’ta İspanya’da Valensiya’da yapacağız, bu konu orada da gündeme gelecektir. Ama artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır ki AKP  Türkiye’yi yönetemiyor. Bugüne kadarki uygulamaları ve son dönemde yargı sistemi, insan hakları, özgürlük ve demokrasi gibi alanlarda askeri diktayı aratır hale getirdiler ülkeyi. Ülkenin  bu sürdürülemez durumdan tek çıkış yolu CHP’dir. CHP Türkiye’yi yeniden üreterek zenginleşen, adaletli bölüşüm yapan, kalkınan bir ülke yapacak. Sadece ekonomi ile değil demokrasi, özgürlük ve adalette de AB ve evrensel sosyal demokrasi standartlarını bu ülkeye getireceğiz. Varlık içinde birlik içinde, itibarlı ve güçlü, gerçek Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. 2050 yılında hem ekonomi ve insani gelişmişlik koşullarıyla hem de demokrasi kalitesiyle dünyanın ilk 10 ülkesinden birisi olmayı hedefliyoruz.”

NOT: Sosyalist Enternasyonal bildirisinin özgün haline şu adresten ulaşabilirsiniz:
http://www.socialistinternational.org/viewArticle.cfm?ArticleID=2335

Print Friendly, PDF & Email