Bu gidişle kendisine “Recep Tayyip Evren” diyeceğiz.

Faiz faiz dedin dolar fırladı, dolardaki her 1 kuruşluk artış dış borcumuzu 4 milyar TL artırıyor!

BİLECİK

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, tarafsız olmadığını AKP için miting düzenleyerek bir kez daha gösteren 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘Anayasayı İhlal’ başlıklı 309.maddesine aykırı davrandığını söyledi. Umut Oran, “Ben kendisine yeni bir kod verdim TCK 309. Çünkü Erdoğan aslında, Türk Ceza Kanunu’nun “Anayasayı ihlal” başlıklı 309. maddesine aykırı davranıyor. Biliyorum bu çok ağır bir suç, ama bunun işlenmesi için fiili olarak cebir ve şiddete gerek yok, Erdoğan’ın sistematik olarak rejimi değiştirme, çabaları Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı tüm çabaları bu suçu işlediğini göstermektedir. 12. Cumhurbaşkanı her alanda insanları zorluyor, çıkarmak istedikleri iç güvenlik yasası da bunun göstergesidir. Yaptıklarıyla 12 Eylül’ün faşist darbeci generali Kenan Evren’i mumla aratacaklar neredeyse. Onun üniforması vardı herkes tanıyordu en azından. Böyle giderse 12. Cumhurbaşkanına millet de biz de Recep Tayyip Evren diyeceğiz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanlığı’nın verdiği görev kapsamında Bilecik’e giden Umut Oran, İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyerek, genişletilmiş CHP örgüt toplantısına katıldı, esnafla, muhtarlarla buluştu.

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı da olan Umut Oran, basın toplantısında şunları kaydetti:

Obama’da olmayan yetkiyi istiyor

  1. Cumhurbaşkanı  AKP adına miting düzenlemeye başlayarak tarafsız olmadığını dünya aleme ilan etti. Atatürk’ün makamına ihanet etmektedir, attığı her adımda parlamenter sistemi çiğnemektedir. Başkanlık sisteminde bile kontrol mekanizmaları vardır, ABD’de Obama dahi her istediğini yapamamaktadır, kongre denetimi var. Erdoğan ise padişahlık istiyor, hukuk falan tanıdığı yok, tek derdi kendisini ailesini kurtarmak, yargılanmaktan kurtulmak. Oğlunu kızını dahi milletvekili yapacak tek derdi dokunulmazlık.

Yeni kod TCK 309 

Ama ben kendisine yeni bir kod verdim TCK 309. Çünkü Erdoğan aslında, Türk Ceza Kanunu’nun “Anayasayı ihlal” başlıklı 309. maddesine aykırı davranıyor. Biliyorum bu çok ağır bir suç, ama bunun işlenmesi için fiili olarak cebir ve şiddete gerek yok, Erdoğan’ın sistematik olarak rejimi değiştirme, çabaları Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı tüm çabaları bu suçu işlediğini göstermektedir.

Suç örnekleri çok fazla

Erdoğan iktidarı süresince bu suçun fütursuzca işlendiği çok sayıda örnek var: 17 ve 25 Aralık soruşturmaları, MİT tırları, Suriye’nin uçağımızı düşürmesi, Libya operasyonu, Osmanlıca girişimlerdi, laiklik karşıtı uygulamalar, Mavi Marmara olayı, Türk Silahlı Kuvvetlerini ve dolayısıyla Türkiye’yi hedef alan “kumpas davaları” gibi sayılabilecek çok sayıda anayasal düzene karşı suç icra edilmiştir.

Bu gidişle kendisine Recep Tayyip Evren diyeceğiz

12. Cumhurbaşkanı her alanda insanları zorluyor bakın getirdikleri, çıkarmak istedikleri iç güvenlik yasası da bunun göstergesidir. Yaptıklarıyla 12 Eylül’ün faşist darbeci generali Kenan Evren’i mumla aratacaklar neredeyse. Onun üniforması vardı herkes tanıyordu en azından. Böyle giderse 12. Cumhurbaşkanına millet de biz de Recep Tayyip Evren diyeceğiz. Bu sıkıyönetim, askeri darbe düzenine sonuna kadar karşı çıkacağız, gerekiyorsa milletin egemenlik ve bağımsızlığı için yeniden bir kurtuluş savaşı vereceğiz.

Devlet eliyle banka batırılıyor

‘Dediğim dedik’, dayatmacı tavrı nedeniyle vatandaşlarımız yaşamın her alanında zarar görüyor. Bakın hisseleri yatırımcıya açık olan bir bankaya da el koydular. Aylardır batması için uğraşıyor, halbuki orada binlerce küçük yatırımcının da hissesi var. Devlet eliyle banka batırılıyor, dünyada görülmemiş bir olay.

Faizi boş ver gel akaryakıt fiyatını indir
Aynı tavır nedeniyle faiz tartışmalarında da milyarlarca lira zarar etti vatandaş. Şirketler 10 günde 18,7 milyar TL zarar etti. Anladık kendisi dolarları euroları geceler boyunca sıfırlasa da bitiremiyor, harcayamıyor, değerlensin istiyor elindeki döviz ama vatandaşın beli kırıldı. Bakın dolardaki 1 kuruşluk artış dış borcumuzu 4 milyar TL çoğaltıyor. Sen faiz faiz diyeceğine milletin derdine derman ol şu yüksek akaryakıt bedellerine de bir el atıver.  Benzine motorine zam yapacağına indirmen lazım, boş ver faizi tartışmalarını da benzin 2,1 TL, motorini de 1,8 yap da görelim.

Print Friendly, PDF & Email