CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 2012’de KPSS ile ilgili olarak gündeme gelen iddiaları sorduğu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, kopyaya rastlanılmadığını” bildirmesine rağmen 17 Aralık sonrasında tam tersi açıklamalarda bulunmasının gerekçelerini açıklamasını istedi.

Umut Oran’ın, Nabi Avcı’ya yönelttiği soru önergesi şöyle: 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 30 Ocak 2015

Umut Oran
İstanbul Milletvekili

KPSS sınav sorularının bazı dershane ve gruplara önceden verildiği ve bu kişilerin başarılı olduklarına dair bazı somut gelişmelere ilişkin 7/9632 sayılı soru önergesini önceki Milli Eğitim Bakanı’na 2012’de yöneltmiş, sizden de Mart 2013’te yanıt almıştım.

Bu kapsamda;

  1. Söz konusu önergeme verdiğiniz yanıttaki ifadeleriniz halen geçerli midir?
  2. www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=110177 adresinden de görülen yanıtınızda neden “Soruların sınavdan önce bir kısım adaylarca elde edildiğine dair hiçbir somut veri bulunmadığını” bildirdiniz, bugün neden terksini savunuyorsunuz?
  3. Söz konusu 7/9632 esas numaralı soru önergeme, “kopyaya ilişkin hiçbir bulguya rastlanılmadığını” bildirmenize rağmen bugün neden tersi yönde açıklamalar yapıyorsunuz?
  4. Önergeme yanıt olarak gönderilen 3.3.2013 tarih ve 150411 sayılı yazı bilginiz dışında mı hazırlanarak imzanız atıldı?
  5. Önergeme verilen yanıt size mi aittir, aksi takdirde TBMM’ye, bana yanlış bilgi veren MEB görevlisi kimdir, hakkında hangi işlemleri yapacaksınız?
Print Friendly, PDF & Email