Erdoğan halen AKP üyesi mi? 

Erdoğan, Davutoğlu’nu dışlayarak Atalay ile birlikte aday listesi mi yapıyor?

ANKARA

12.Cumhurbaşkanı’nın, 7 Haziran 2015 seçimi için yollara düşerek AKP adına miting düzenlemeye başlaması CHP tarafından TBMM gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “AKP Genel Başkanı olarak, 12.Cumhurbaşkanı’nın 7 Haziran 2015 seçimleri için miting düzenlemeye başlaması talimatını siz mi verdiniz? Recep Tayyip Erdoğan halen AKP üyesi midir? AKP’nin 7 Haziran 2015 seçimlerinde milletvekili adayı göstereceği isimlerin 12. Cumhurbaşkanı ve Beşir Atalay tarafından, sizin inisiyatifiniz dışında belirlenmeye başlandığı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Erdoğan’ın siyasi mitingler düzenleyerek AKP için oy istemesi CHP tarafından Meclis gündemine taşındı. CHP’li Umut Oran, konuyla ilgili olarak Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

Erdoğan neden AKP için miting düzenliyor?

– Anayasa uyarınca tarafsız olması gereken 12. Cumhurbaşkanı’nın Adalet ve Kalkınma Partisi için oy isteyen mitingler düzenlemesinin gerekçesi nedir.

12. Cumhurbaşkanı, halen AKP üyesi mi?

– 12. Cumhurbaşkanı, selefiniz, eski Genel Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan halen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin üyesi midir? Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından parti üyeliğinden ayrıldı mı, bu doğruysa hangi tarihte AKP’den ayrıldı?

Erdoğan’a miting talimatı Davutoğlu’ndan mı?

– AKP Genel Başkanı olarak, 12.Cumhurbaşkanı’nın 7 Haziran 2015 seçimleri için miting düzenlemeye başlaması talimatını siz mi verdiniz?

Davutoğlu’nun adaylığı bile belirsiz mi?

– AKP’nin 7 Haziran 2015 seçimlerinde milletvekili adayı göstereceği isimlerin 12. Cumhurbaşkanı ve Beşir Atalay tarafından, sizin inisiyatifiniz dışında belirlenmeye başlandığı iddiası doğru mudur? Bugün itibariyle sizin dahi AKP adayı olup olmayacağının belirsiz olduğu iddiasının gerçeklik payı nedir?

Print Friendly, PDF & Email