Çad Gölü Havzası Komisyonu üye ülkelerinin yeni toplantısının Benin’in de katılımıyla bugün Nijer’in Niamey kentinde başlaması vesilesiyle, Sosyalist Enternasyonal Batı ve Orta Afrika’da terörle, özellikle de Boko Haram’ın arz ettiği artan tehlike ile ortak bir mücadeleye yönelik bu tür bölgesel çabalara eksiksiz desteğini ifade eder.

Kısa süre önce Nijerya’da Malam Fatori, Damasak ve Baga’nın düşmesi ve geçen hafta Kamerun’a yönelik sınır aşan saldırılar ve tekrar çok sayıda rehinenin ele geçirilmesi gerek insani açıdan gerekse bölgede barış ve istikrarın korunması açısından yeni bir endişe kaynağı oluşturmaktadır. 2014’ün Nisan ayında 276 kız öğrencinin Boko Haram tarafından kaçırılmasından bu yana, dünya bu terörist grubun pervasız vahşet eylemlerine tanık olmaya devam etmektedir. Birleşmiş Milletler’e göre, bu grubun işlediği vahşi eylemler arasında, açık insan hakları ihlallerinin yanı sıra, sivillere yönelik şiddet, adam kaçırma, cinayet, tecavüz, cinsel kölelik ve çocukların asker olarak toplanması da yer almaktadır. Hem Nijerya’da hem de komşu ülkelerde insanlar gittikçe daha geniş bir ölçekte yerinden edilmektedir ve bu durum insani krizin daha da ağırlaşmasına yol açmaktadır.

SE tarafından daha önce de beyan edildiği üzere, teröre karşı koymak için çok taraflı çözümler gereklidir ve uluslararası camia bu çabada birleşmelidir. Sosyalist Enternasyonal bu girişime ev sahipliği yapan Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufu hükümetini tebrik eder ve bu çabalara iştirak eden herkesle dayanışma içinde olduğunu bir kez daha teyit eder.

Print Friendly, PDF & Email