CHP’li Umut Oran’ın önergesi üzerine Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İstanbul’da 76 adet deprem toplanma alanı belirlediklerini ve buralarda 122 bin 400 çadır veya konteynır kurulabileceğini bildirdi. 

Umut Oran: Bu alanlar hangi ilçelerde neden açıklanmıyor?

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İstanbul’da imar değişiklikleri ve yapılaşmaya kurban giden deprem toplanma alanlarının akıbetinin peşine düştü. Umut Oran’ın bu amaçla yönelttiği soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul’da 76 deprem toplanma alanı belirlendiğini, buralarda 122 bin 400 çadır veya konteynır kurulabileceğini bildirdi. Deprem toplanma alanlarının hangi ilçelerde olduğunun açıklanmasında ısrar eden Umut Oran, “15 milyonluk bir megakent için 122 bin çadırlık alan yeterli midir, neden artırılmıyor?” diye sordu.

Çok alan yerine büyük alanlar seçiliyor

İstanbul’daki deprem toplanma alanlarının giderek yok edildiği, yerlerine AVM yapıldığı tartışmaları üzerine Umut Oran konuyu TBMM gündemine taşımıştı. Oran’ın Kasım ayında Meclis’e sunulan önergesini yanıtlayan Kurtulmuş, “İstanbul Afet Müdahale Plan çalışmaları kapsamında AFAD Başkanlığımızca belirlenen kriterler doğrultusunda; nakliye, ulaşım, yönetim ve hizmet açısından daha kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek için çok sayıda alan seçmek yerine çok sayıda afetzedenin barınabileceği büyük alanların seçimi hedeflenmiştir” dedi.

122 bin 400 çadırlık 76 nokta belirlendi 

AFAD kriterleri uyarınca halı saha, stadyumlar dışarıda bırakılmak suretiyle, sokak arası olmaması, ulaşıma yakın olmasını dikkate alarak İstanbul’da 76  alan belirlendiğini belirten Kurtulmuş, “122 bin 400 adet çadır/konteynır kurulabilecek alanlar, adres ve koordinat olarak belirlenmiştir. Bununla beraber, açıkta kalan vatandaşlarımız çok daha nitelikli, sıhhi şartları yerinde olan tesislerde geçici barınma imkânı sağlanması için Yapı Yönetmeliğine uygun olan toplam 1620 okul, 76 Spor salonu ve 22 adet kamu misafirhanesinde barındırılması planlanmıştır” dedi.

İlçelere göre dağılım neden açıklanmıyor?

Önergesinde İstanbul’daki deprem toplanma alanlarının ilçelere göre dağılımını, adreslerini sormasına karşın buna yanıt alamayan Umut Oran, yeni bir önerge daha vererek 76 alanın ilçelere göre dağılımı, tam adresleri ve söz konusu 122 bin 400 çadır/koyteynır alanında kaç kişinin konaklayabileceğinin açıklanmasını istedi. TÜİK verilerine göre İstanbul’un 2013 resmi nüfusunun 14 milyon 160 bin 467 kişi olduğunu anımsatan Umut Oran, “122 bin 400 adet çadırlık alan deprem gibi afet karşısında yetersiz değil midir?” diye sordu.

NOT: Önergeye ve yanıta buradan ulaşabilirsiniz:
www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=170981
Hürriyet Gazetesi’nin 18 Ocak tarihli haberi;

hürriyet haber

Print Friendly, PDF & Email