Makamları gittiği zaman kişiliksiz kalacaklar uyarıyorum 

Parti binasına baskın izni veren hakim-savcı-polis şikâyet edip, peşini bırakmayacağız 

TEM Müdürünün CHP kapısında ne işi var? 

Davutoğlu’na yolsuzluk ve siyasi ahlak mektubu yazdı 

GÜMÜŞHANE

CHP İstanbul Milletvekili, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Gümüşhane’den AKP iktidarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek, “Cumhurbaşkanı çocuktan korkar hale gelmiş. 2009’da Aydın’da 13 yaşındaki çocuğa yaptığını unutmadık, şimdi de Konya’da Mehmet kardeşimizi tutuklatıyor. Makamına güç vermeyip makamından güç alanları uyarıyorum: Makamlarınız gittiği zaman kişiliksiz kalacaklar. CHP il binalarına polisin girmesi kabul edilemez. Kanunsuz emir veren hakim-savcıyı da polisi de şikâyet edeceğiz, takipçisiyiz. Kanunsuz emri uygulayan bürokratları uyarıyoruz, bunun hesabını soracağız. Polis TEM Şube Müdürünün CHP Gümüşhane il binasın kapısında ne işi var?” diye konuştu. Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bir mektup yazarak siyasi ahlak yasası çıkarılması çağrısında bulunduğunu da açıkladı. 

CHP Gümüşhane İl Başkanı Sait Özdamar ile birlikte il binasında basın toplantısı düzenleyen Umut Oran, 17 Aralık’ın yıldönümünde Siyasi Etik ve Ahlak Yasa Teklifini TBMM’ye sunduğunu anımsattı. AKP Parti Programının 2.2 maddesinde de yolsuzlukla mücadele sözü verildiğini anımsatan Umut Oran, “CHP İktidarının ilk ayında bu yasayı çıkartacağız. Bu yasayı çıkartmak için Başbakan Davutoğlu’na 25 Aralık’ta bir mektup da yazdım. Bunu da buradan size açıklıyorum. Gelin bu yasayı çıkaralım. Davutoğlu’nun 4 eski bakan için ‘ben olsam Yüce Divan’a gidip aklanırdım’ sözü de önemlidir” dedi. Umut Oran sözlerini şöyle sürdürdü:

CHP binasına girme izni veren hakim-savcı HSYK’ya şikâyet edilecek

17-25 Aralık yolsuzluk haftası nedeniyle CHP il binalarına asılan afişlerin anayasa, siyasi partiler mevzuatlarına aykırı biçimde engellenmektedir, siyasi parti faaliyetleri kapsamındaki girişimlerimiz, hak arama, ifade ve protesto özgürlüğü hakkımızı kimse gasp edemez, bu hakları gasp edenler TCK 109 ve 114’e göre suç işliyorlar, bu kanunsuz emri veren bakan da olsa başbakan da olsa vali, hakim, savcı da olsa suç işliyor. Genel Merkezimiz bu suçu işleyen herkes hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacak. Bunu onların yanına bırakmayacağız. CHP’nin siyaset yapma özgürlüğü kısıtlanamaz. 1980’de de kısıtlamışlardı, 34 yıl sonra gelen bu yasağa asla müsaade etmeyeceğiz.

TEM Müdürünün CHP kapısında ne işi var?

Bugünün bürokratları, devlet yetkilileri şunu bilmelidir ki kanunsuz emirden paçalarını kurtaramayacaklar, siyasiler Yüce Divan’da yargılanacaklar. Ama özellikle bu bürokratları asla unutmayacağız bugünün yarını da olacak. Parti binalarımızda pankart arama cüretini gösterenlerin hesabını bugün de soracağız yarın da soracağız ama mutlaka bu dünyada hesabını soracağız. Türkiye Cumhuriyetini kuran partiye bir ilde terörle mücadele müdürü gelebiliyorsa burada hak hukuk kalmamıştır, bunlarla mücadele edeceğiz. TEM Şube Müdürünün CHP Gümüşhane kapısında ne işi var?

Cumhurbaşkanı çocuktan korkar hale gelmiş

Türkiye bir akıl tutulması yaşıyor daha önce 11 cumhurbaşkanı oldu bu kadar hakaret suç duyurusu tutuklama yaşanmamıştı 12. şahsiyet bu makama çıktığından beri bunlar sürekli yaşanıyor. O makama güç vermesi gerekirken makamından güç alarak kanunsuz biçimde kullanıyor. Önceki gün Konya’da 16 yaşındaki bir çocuğun yaka paça gözaltına alınıp tutuklanması kabul edilemez. İktidarın gücü çocuklara yetiyor cumhurbaşkanı neredeyse çocuklardan korkacak hale gelmiş. 2009 yılında da Aydın’da 13 yaşındaki çocuğun boynunu sıkıp yaralamıştı, onu da unutmadık.

Makam gidince kişiliksiz kalacaklar

Bugün Devletin gücünü elinde bulunduranlar kişiliklerini makamlarından almasınlar, yoksa makamları gittiği zaman kişiliksiz kalırlar. O makamlara kişiliklerini katmaları gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanın da kendi makamına uyun şekilde hareket etmesi gerekiyor.  Üniversiteliler sürekli gözaltına alınıyor, bunlar ancak diktatörlüklerde yaşanır. Şu anda hırsız var demek yasak. İnternete yasağı AYM’nin iptaline rağmen yeniden gündeme almaları kabul edilemez.

Davutoğlu mektubunda ne yazıyor?

Umut Oran, Davutoğlu’na dün gönderdiği ve Gümüşhane’de kamuoyuyla ilk kez paylaştığı mektupta; AKP’nin parti programının 2,2 maddesinde de yolsuzlukla mücadele sözü verildiği, Davutoğlu’nun ayrıca yolsuzluk yapanın kolunu kopartacağı şeklinde sözler sarf ettiğini anımsattı. Ayet ve hadislerle yolsuzluğun, hırsızlığın yasaklandığını belirten Umut Oran, 2015 seçimleri öncesinde acilen siyasi etik ahlak yasasını çıkartılarak, siyasete güvenin yeniden inşa edilmesi çağrısında bulundu.

NOT: Umut Oran’ın Başbakan Davutoğlu’na dün gönderdiği ve Gümüşhane’de ilk kez açıkladığı mektubun orijinal haline şu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.umutoran.com/2014/12/26/davutogluna-siyasi-etik-cagrisi/

Print Friendly, PDF & Email