Umut Oran, AKP’li bakanları uyardı:

Erdoğan konuştukça ekonomi tepetaklak, Maliye Bakanı RTE Endeksi yayınlasın

Yolsuzluk hükümeti habis ur gibi çürütüyor, bu zehirin panzehiri belli. Siyasi Ahlak Yasası

Cesareti olan Satı Ananın gözlerine baksın ‘adalet var’ desin

CHP binalarına polis baskını hükümet faşizmidir

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, 2015 bütçesi ile ilgili olarak partisi adına dün gece TBMM Genel Kurulu’nda konuşurken, AKP’li bakanları son günlerini yaşadıkları konusunda uyardı. Oran, “12. Cumhurbaşkanı Ocak ayından itibaren bakanlar kurulunu toplayacak, kendi kabinesini kurmaya başladı bile. Buradan AKP bakanlarını uyarıyorum, paralel paralel dediniz ama tam da içinizden yepyeni bir paralel hükümet çıkıyor, haberiniz olsun. Korkarım çıkaracağınız bütçeyi, bu hükümet değil, paralel hükümet kullanacak haberleriniz olsun” dedi. Erdoğan konuştukça ekonominin tepetaklak olduğunu belirten Oran, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de yatırımcının önünü görmesi için artık RTE Endeksi yayınlamasını önerdi. Oran, CHP il-ilçe binalarına yapılan polis baskınlarını da TBMM gündemine getirirken, “Bu yaşanan hükümet faşizmidir” dedi.

Satı Ananın gözlerine bakın

CHP Grubu adına 2015 bütçesinin yedek ödeneklerle ilgili 5. Maddesi üzerinde dün geceyarısı konuşan Umut Oran, Yarbay Ali Tatar’ı mezarı başında öğlen saatlerinde andıklarını belirterek, “Tam 5 yıl önce haysiyet cellatları Ali Tatar’ı aramızdan aldı. Geciken adalet, adalet değildir. Tersini savunan varsa, cesareti de varsa, gitsin Satı Ananın gözlerinin içine baksın” dedi.

Hükümet faşizmi CHP binalarında

Son günlerde CHP il-ilçe binalarına yapılan polis baskınları da eleştiren Umut Oran, şöyle konuştu:
“Biz mezar başındayken, bir şey daha oldu: Hükümet faşizmi kanunsuz emirle anamuhalefet partisinin, partim CHP’nin İstanbul il binasına baskın düzenledi. Sadece İstanbul değil, mahkeme kararı olmadan dün Aydın’da, bugün Sakarya, Kocaeli, Denizli, Isparta’da il binalarımızda kanunsuz emirlerle arama hakları olmadan arama yaptılar. İktidar milletvekilleri itiraz ediyor ama il binalarınız basılıyor; kanunsuz, hukuksuz aramalar yapılıyor; sizin il, ilçe örgütündeki partilileriniz tartaklanıyor. Bu, faşizm değilse nedir? Buradaki milletvekili arkadaşlar da, bu konuya kendi partilerine empati yaptıkları zaman bunu hoş karşılamayacaklardır. Benim suçlamam budur. Bunun adı faşizmdir. Yani, bir siyasi partiye kanunsuz emirle girilmektedir. Bu ülkede artık hukuk da adalet de kalmamıştır. Unutmayın ulu önder Atatürk’ün dediği gibi: Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz. Siz isteseniz de istemesiniz de CHP olarak bu ülkede üstünlerin hukukunu yıkacağız ve hukukun üstünlüğünü egemen kılacağız.”

Bakan haklı, torpilli personel alımını Maliye bile bilmiyor

Umut Oran daha sonra konuşmasında özetle şu değerlendirmeleri yaptı:
“Bütçeye gelirsek, bu maddeyle personel giderleri için de yedek ödenek ayrılıyor. Bu da AKP hükümeti için normal. Maliye Bakanı da haklı; torpille adam kayırmayla o kadar çok personel alınıyor ki kimin nereden hangi işe girdiği belli değil. Bu torpilli personele de ödenek ayırmak gerekiyor. Demokrasinin bütün kurallarının işlediği, fırsat eşitliğinin yaşandığı bir ülkede böyle bir şey kabul edilemez. 2015 yılında kaç kişinin emekli olacağı belli. Bir tek ölüm Allah’ın emri, aniden vefat edenler dışında memur sayısı belli, emeklilik süreleri belli, ayrılanın yerine kaç kişinin alınacağı, maaşının ne olacağının bugünden bilinmesi lazım.

Cumhurbaşkanının bitmek bilmeyen arzularına yatırım ödeneği

Bu maddeyle yatırımları hızlandırma ödeneği de bütçeye konuluyor. İnsan ilk başta seviniyor ne güzel, yatırımlar bitecek vatandaşın yüzü gülecek diye. Ama kazın ayağı öyle değil. Sizin aklınıza dev yatırım deyince kaçak saraylar, boğaza nazır Vahdettin Köşkleri, uçan saraylar, tasarruf deyince de plaket masraflarını kısmak geliyor aklınıza. Burada iyi niyet yok; samimiyet yok, vatandaşın derdine derman olacak yatırımlar yok ortada, ayrılacak paralar kaçak saraya ve 12. Cumhurbaşkanının bitmek bilmez masraflarına, örtülü ödeneğe aktarılacağını hepimiz biliyoruz.

Sayın Davutoğlu memleketinin yollarını yap bari

Kaldırım, çocuk parkı, otobüs durağı, okul tamiratını dev proje olarak görmekten vazgeçerseniz size yıllardır bitmeyen birkaç yatırımı anlatayım: Meriç taşkın önleme projesi 1964’ten beri 50 yıldır bitirilmeyi bekliyor hadi bitirin. Konya Bozkır-Hadim yolu 50 yıldır bitirilmeyi bekliyor Sayın Davutoğlu senin memleketin yollarını yap bari. Isparta Atabey sulama projesi 46 yıldır bitirilmeyi bekliyor hadi bitirin bakalım.

Milli Tasarruf Cemiyeti 85 yıl önce kuruldu

Bu arada tasarrufu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız açın tarihi okuyun Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti, tam 85 yıl önce dün kuruldu, yıldönümüydü. Kuranlar da Atatürk ve ismet İnönü’dür!

Maliye Bakanı RTE Endeksi yayınlasın

Ben buradan, Maliye Bakanı’na bir çağrıda bulunmak istiyorum: 12. Cumhurbaşkanı, ağzını her açtığında, ekonomi tepe taklak oluyor. Yatırımcı önünü görsün diye, bence artık RTE ENDEKSİ yayınlansın, yoksa ekonominin hali harap, bakın dövizdeki bir kuruşluk artış, dış borcumuzu 4 milyar TL artırıyor. Sadece, 18 Kasım – 18 Aralık arasında, dış borcumuza 58 milyar TL’lik ek fatura geldi.

Cumhurbaşkanı paralel hükümeti kuracak bakanların haberleri yok

Bu arada bu hükümet de son günlerini yaşıyor benden uyarması. Biliyorsunuz 12. Cumhurbaşkanı ocak ayından itibaren bakanlar kurulunu toplayacak, kendi kabinesini kurmaya başladı bile. Buradan AKP bakanlarını uyarıyorum, paralel paralel dediniz ama tam da içinizden yepyeni bir paralel hükümet çıkıyor, haberiniz olsun. Korkarım çıkaracağınız bütçeyi, bu hükümet değil, paralel hükümet kullanacak haberleriniz olsun.

Habis bir ur gibi hükümeti çürütüyor

Bütün bunlar neden oluyor biliyorsunuz? Yolsuzluktan. Yolsuzluk habis bir ur gibi hükümeti içerden çürütüyor. Merak etmeyin yolsuzluk zehirinin panzehiri var: Yolsuzluğun panzehiri siyasi etik ve siyasi ahlaktır. Hükümetin işine gelmez ama parti programınızda yolsuzlukla mücadele edeceğinize dair söz vermiştiniz. İşte size samimiyet testi 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasının yıldönümünde CHP olarak TBMM’ye Siyasi Etik ve Ahlak Yasa Teklifimizi verdik.
Biz CHP olarak üç dönemdir 14 yıldır bu yasayı çıkarmak için çabalıyoruz. Buradan Sayın Davutoğlu’na sesleniyorum: Eğer yolsuzlukla mücadele konusunda samimiysen, temiz siyaset- dürüst yönetim – açık toplumda varsan, gel bu yasayı 17-25 Aralık Yolsuzlukla Mücadele haftasında hep beraber çıkartalım ve siyasete güveni yeniden inşa edelim. İşte kanun, İşte meclis, İşte muhalefet! Hodri meydan! 
AKP’nin diğer 12 bütçesi gibi sadece rant var
“Bu bütçe halkın, emekçinin, emeklinin, işçinin, çiftçinin, çalışanın bütçesi değildir. Memura 3+3 zam yapan, asgari ücreti böbürlenerek 30 TL artıran AKP hükümetinin bütçesi de ancak bu kadar olur.  Sizin bu hazırladığınız 13’ncü bütçe de aynı geride kalan 12’si gibi halkın değil rantın, talanın, yandaşa dağıtılan milyarların bütçesidir.
G20’de neredeyse küme düşeceğiz
Bu bütçe Türkiye’yi bir santim dahi ileri götürmez Çünkü hükümetin içinde yer almakla övündüğü G20 ülkeleri ile aramızda her alanda uçurum var. Dünyanın en büyük 16. ekonomisi olan ülkemizi 17.likten 19.luğa düşürdünüz; neredeyse küme düşeceğiz liste dışı kalacağız. Bakın kişi başı gelirde 65. Sıradayız, Gelir adaletsizliği/eşitsizliğinde dünyada 2, Avrupa’da birinciyiz, Dünya demokrasi endeksinde 167 ülke içinde 8’ncu, Kadın erkek eşitliğinde 136 ülkede 120’nci, Dünya basın özgürlüğünde 197 ülkede 134’ncü, Dünya internet özgürlüğünde 65 ülke içinde 43’ncüyüz. Halen 5,5 milyon işsizimiz, yoksulluk sınırı altında yaşayan 29 milyon da vatandaşımız var. İş kazalarında Avrupa’da 1., dünya üçüncüsüyüz”
Kadını da sıfırladınız
Sonuç olarak ekonomik alanda ne yaparsanız yapın, İnsan haklarında – demokraside- özgürlükte Türkiye G20’ye giremezse, tam anlamıyla ilerleme sağlanamaz. Bu karanlık tablodan kurtulmanın tek yolu kadına, çocuğa, eğitime yatırım yapmaktan geçiyor. Ama maalesef; ‘kadın erkek eşit değildir’ diyen, ‘kadın en az 3 çocuk doğurmalı’ diyen, ‘kadın evde otursun çocuk baksın’ diyen anlayışla çalışma hayatında kadınlarımızı da sıfırladınız. 2014 yılında kadın işsiz sayısında %30 artış var, bu oran üniversite mezunu kadın işsizde %70. Umudunu yitirip iş aramayanlarla beraber aslında kadınlarda gerçek işsizlik %26’ya ulaştı.

Print Friendly, PDF & Email