Dünya sosyal demokratlarının zirvesinde yeni isim Umut Oran 
CHP’nin çabalarının karşılığıdır 
Beni bu göreve öneren Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum
Cenevre
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dünyanın dört bir yanından 168 siyasi parti ve organizasyonu bünyesinde barındıran Sosyalist Enternasyonal’in (SE) Başkan Yardımcılığına seçildi. Umut Oran bu göreve seçilmeden önce de Sosyalist Enternasyonal’in Başkanlık Divanı’ndan sonraki en önemli organı olan Etik Komitesi’nin 15 üyesinden birisiydi.
CHP’nin çabalarının karşılığıdır
SE Konsey toplantısı Cenevre’de Birleşmiş Milletler ofisinde 12-13 Aralık 2014 tarihinde yapıldı. “Uluslararası Barış ve Güvenlik: Terörizm ve Çatışmaların Çözümü” temalı toplantıların ardından bugün yapılan seçimde Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı seçildi. Seçim sonrasında kısa bir açıklama yapan Umut Oran şunları kaydetti:
“Sosyalist Enternasyonal, insanlığın 20. ve 21. Yüzyılda özgürlük, demokrasi ve sosyal adalet yolunda attığı dev adımların temelinde yatan değerlerin en önemli kurumsal temsilcisidir. Başkan Yardımcılığına seçilmemi Cumhuriyet Halk Partisi’nin,  kendi özünü, Atatürk’ün modernleşme ve aydınlanma devrimlerini ve 6 Ok ideolojisini koruyarak dünya sosyal demokrasisinin temel ilke ve politikaları olan-çoğulculuk ve katılımcılığı-özgürlük, insan hakları ve hukuk devleti kurallarını-azınlık haklarına saygıyı-eşitlik ve adalet ilkelerini-dayanışmayı-barış ve hoşgörüyü-emeğin önceliğini – çevrenin ve doğanın korunmasını benimseyen anlayışıyla güçlü bir biçimde kaynaşması yolundaki çabalarının bir karşılığı olarak görüyorum. Türkiye’nin özgürlük, demokrasi, sosyal adalet yolundaki mücadelesi Dünyadaki mücadelelerden bağımsız değildir. Başkan Yardımcılığı görevimi, bu mücadelenin ortaklaştırılması yolundaki çabaları artırmanın,  sosyal demokrasi adına Dünyayla birlikte yeni politikalar ve mücadele yöntemleri geliştirmenin bir aracı olarak kabul ediyorum. Beni bu onurlu göreve bizzat öneren Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’na çok teşekkür ediyorum.”
Baykal, Kılıçdaroğlu ve Umut Oran
CHP, Sosyalist Enternasyonal’e 1978 yılında Bülent Ecevit başkanlığında girdi. Enternasyonal de bugüne kadar SHP’den Erdal İnönü, CHP den Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu ndan sonra Umut Oran 4. Türk olarak başkan yardımcılığına 13 Aralık 2014 de Cenevre de Kemal Kılıçdaroğlu nun yerine Konsey toplantısında oybirliğiyle  2 yıl için seçildi.
Erdoğan güya CHP’yi atacaktı!!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Başkanlığı döneminde SE’ye başvurarak CHP’nin atılmasını sağlayacağını AKP’nin üye olacağını öne sürmüştü. Oysa bizzat Umut Oran, 2 yıldır SE’ye üyelik başvurularını değerlendiren, kimlerin üye olabileceğini karar veren Etik Komite’nin üyeliğini yapıyordu.
Willy Brandt’tan Palme’ye
Sosyalist Enternasyonal’in Başkanlığını, İsmail Cem’le birlikte Türk – Yunan ilişkilerinin normalleşmesine önemli katkılarda bulunan eski Yunanistan Başbakanlarından Yorgo Papandreu yürütüyor. Dünya siyasetinin çok önemli partilerinin üye olduğu Sosyalist Enterasyonal’in gerçek ve onursal  başkanlığını üstlenmiş isimler arasında Willy Brandt, İsveç eski başbakanı Olof Palme, Avusturya eski başbakanı Bruno Kreisky, Danimarka eski başbakanı Anke Jörgensen Neil Kinnock , Lionel Jospin,  gibi önemli siyasetçiler bulunuyor. SE’nin Genel Sekreterliğini ise halen Şilili Luis Ayala yapıyor.
 
Enter 1
uuu
Enter 3 Enter 4 Enter 5 Enter 6 Enter 7

Print Friendly, PDF & Email