TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.  19.11.2014

Umut Oran
İstanbul Milletvekili


Adıyaman ilimizde inşa edilecek Koçali barajı ile 177 bin 610 dönümlük zirai alan sulanacak, kentin 2050 yılı içme suyu ihtiyacının karşılanması için yıllık 31,5 milyon metreküp su temin edilecek.

Bu kapsamda;

  1. Koçali baraj gölü suları altında kalan Bağlıca, Gökçay, Çatal Ağaç, Doğanlı, Ağaçkonak ve Varlık köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın tarımsal iskân taleplerine ilişkin olarak il valiliği ve bağlı il müdürlüklerince yapılan çalışmalar nelerdir?
  2. 5543 sayılı İskân Kanunu’nun ‘tarımsal iskân’ düzenlemeleri doğrultusunda Adıyaman’da belirlenmiş bir mahal, alan var mıdır, burası neresidir?
  3. Bu köylerde yaşayan vatandaşların, sosyolojik yapının da gereği olarak yabancılık çekmeyip, rahat uyum sağlamaları amacıyla yine Adıyaman sınırları içerisinde tarımsal iskânları sağlanacak mıdır?
  4. Arazilerini Koçali barajının yapılması için feda eden köylülere, yine bu barajın sularıyla sulanacak tarımsal arazilerden verilerek aynı bölgede tarımsal iskânlarının yapılması mümkün müdür, bunun için hangi çalışmaları yürütmektesiniz?
Print Friendly, PDF & Email