Yabancı büyükelçilikler 10 Kasım’da bayraklarını neden yarıya indirmedi?Paylaşın!

 Dışişleri Bakanlığında talimat mı var bir hata mı?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 11.11.2014

 

    Umut Oran

İstanbul Milletvekili

 

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde her 10 Kasım’da Türkiye’deki yabancı büyükelçilikler, kurum-kuruluşlar da saygı ifadesi olarak bayraklarını gönderlerinde yarıya kadar indirirler.

Bu kapsamda;

  1. Bir devlet geleneği haline gelmiş olan 10 Kasım öncesinde Ankara’daki Büyükelçiliklere nota ile bildirim yaparak bayrakların saat 09:05’ten itibaren gün batımına kadar yarıya çekilmesini isteyen Bakanlığınız bu yıl yabancı temsilciliklere      neden bir bildirimde bulunmadı?
  2. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için bayrakların yarıya indirilmesini bildiren notanın bu yıl verilmemesi sizin özel emriniz midir? Neden önceki bakanların izlediği bu geleneği bozdunuz?
  3. Sizin özel talimatınız yoksa bu durum Bakanlık bürokratlarının hatasından mı kaynaklanmaktadır? Bunun sorumlusu kimdir, hakkında işlem yaptınız mı?
  4. Ankara’daki yabancı büyükelçiliklerin 10 Kasım’da bayraklarını yarıya kadar indirmemeleri bakanlık politikalarınıza uygun mudur? 10 Kasım uygulamanız Bakanlığınızın “Stratejik Derinlik” uygulamalarından mı kaynaklanmaktadır.
  5. Bu karar Atamızın hatırasına saygısızlık değil midir? Benzeri biçimde kaldırmayı düşündüğünüz devlet geleneklerinin tam listesi nedir?
Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir