Dışişleri Bakanlığında talimat mı var bir hata mı?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 11.11.2014

Umut Oran
İstanbul Milletvekili

Bir devlet geleneği haline gelmiş olan 10 Kasım öncesinde Ankara’daki Büyükelçiliklere nota ile bildirim yaparak bayrakların saat 09:05’ten itibaren gün batımına kadar yarıya çekilmesini isteyen Bakanlığınız bu yıl yabancı temsilciliklere  neden bir bildirimde bulunmadı?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde her 10 Kasım’da Türkiye’deki yabancı büyükelçilikler, kurum-kuruluşlar da saygı ifadesi olarak bayraklarını gönderlerinde yarıya kadar indirirler.

Bu kapsamda;

  1. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için bayrakların yarıya indirilmesini bildiren notanın bu yıl verilmemesi sizin özel emriniz midir? Neden önceki bakanların izlediği bu geleneği bozdunuz?
  2. Sizin özel talimatınız yoksa bu durum Bakanlık bürokratlarının hatasından mı kaynaklanmaktadır? Bunun sorumlusu kimdir, hakkında işlem yaptınız mı?
  3. Ankara’daki yabancı büyükelçiliklerin 10 Kasım’da bayraklarını yarıya kadar indirmemeleri bakanlık politikalarınıza uygun mudur? 10 Kasım uygulamanız Bakanlığınızın “Stratejik Derinlik” uygulamalarından mı kaynaklanmaktadır.
  4. Bu karar Atamızın hatırasına saygısızlık değil midir? Benzeri biçimde kaldırmayı düşündüğünüz devlet geleneklerinin tam listesi nedir?
Print Friendly, PDF & Email