Maden kapatılmasın diye “devreye girenler” arasında Ulaştırma Bakanı da var mı? 
ANKARA

Çalışma Bakanlığı’nın ihbar ve şikâyet için 4 yıldır kullandığı Alo 170 telefon ihbar hattı bulunmasına rağmen Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bundan habersiz olduğunu gösteren açıklama yapması CHP tarafından TBMM’ye taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e, “Davutoğlu Alo 170 hattını bilmiyor mu, kendisini bilgilendirmediniz mi? Maden kapatılmasın diye devreye girenler arasında Karaman Milletvekili olan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan da var mı” diye sordu.

Ermenek’te halen 18 madenciyi ulaşılamazken Başbakan Davutoğlu’nun iş güvenliği ile ilgili olarak telefon ihbar hattı kuracaklarını açıklaması bu konuda Çalışma Bakanlığı’nın zaten 4 yıldır kullandığı Alo 170 ihbar hattını akıllara getirdi. CHP’li Umut Oran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Davutoğlu’nun son açıklamasına işaret etti.

Davutoğlu: Şikâyet hattı kuracağız

Oran önergesinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Afyonkarahisar’da dün “Bütün işçilerime seslenmek istiyorum. ‘Neden şikâyet etmediniz’ dedim Ermenek’e gittiğimde. Şimdi yeni bir uygulama başlatmayı düşünüyoruz iş kazaları ile ilgili. Herhangi bir işyerinde işçinin hakkı ihlal edilmişse doğrudan şikâyet edecekleri bir hat oluşturacağız. Anında o işyerini kapatırız” açıklamasını yaptığını anımsattı. Umut Oran’ın, Bakan Faruk Çelik’e yönelttiği sorular şöyle:

Davutoğlu, Alo 170 hattını bilmiyor mu?

– Çalışma Bakanlığı olarak Kasım 2010’dan bu yana zaten Alo 170 ihbar ve danışma hattınız yok mu? Davutoğlu Alo 170 hattını bilmiyor mu, bu konuda kendisini neden bilgilendirmediniz?

– Karaman Ermenek İlçesi Güneyyurt beldesindeki Has Şekerler Madencilik şirketine ait maden ocağıyla ilgili Bakanlığınıza kaç adet mektup-faks, telefonla, e-posta şikâyeti ulaştı, her bir şikâyet hakkında hangi işlemleri yaptınız, sonuçları ne oldu?

Zaten şikâyetler sizde değil mi?

– Ermenek Güneyyurt’taki maden ocağıyla ilgili onlarca şikâyet bakanlığınıza ulaşmasına rağmen, Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı’nın “neden şikâyet etmediniz” diye madende halen kendilerinden bilgi alınamayan 18 işçinin ailelerine sitemde bulunmasının gerekçesi nedir?

Ulaştırma Bakanı da “maden kapanmasın” diye devreye girdi mi?

– Güneyyurt’taki söz konusu maden için “Madeni kapatmak istediğimizde hemen devreye 50 kişi giriyor” açıklamasını yaptınız. Devreye giren bu 50 kişi kimdir?

– “Maden kapatılmasın” diye devreye girenler arasında, birisi kabine arkadaşınız Ulaştırma Bakanı olan Karaman’ın 2 AKP milletvekili de var mıdır? 

Soma’da neden soruşturma izni vermediniz? 

– Soma’da 13 Mayıs 2014’te yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili olarak savcılığın bakanlık denetim çalışanlarına, müfettişlerinize yönelik soruşturma talebini neden geri çevirdiniz? Güneyyurt için savcılıktan gelecek soruşturma taleplerini de Soma’daki gibi aynı şekilde ret mi edeceksiniz?

Alo 170 hattına açıldığı Kasım 2010 tarihinden bu yana iş güvenliği ile ilgili kaç ihbar ulaştı, bunların kaçı çözümlendi ve iş güvenliği sorunu giderildi, bu ihbar ve çözüm sayılarının yıllara göre dağılımı nedir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 03.11.2014

Umut Oran
İstanbul  Milletvekili

Çalışma Bakanlığı olarak Kasım 2010’dan bu yana zaten Alo 170 ihbar ve danışma hattınız yok mu? Davutoğlu Alo 170 hattını bilmiyor mu, bu konuda kendisini neden bilgilendirmediniz?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Afyonkarahisar’da dün “Bütün işçilerime seslenmek istiyorum. ‘Neden şikâyet etmediniz’ dedim Ermenek’e gittiğimde. Şimdi yeni bir uygulama başlatmayı düşünüyoruz iş kazaları ile ilgili. Herhangi bir işyerinde işçinin hakkı ihlal edilmişse doğrudan şikâyet edecekleri bir hat oluşturacağız. Anında o işyerini kapatırız” açıklamasını yaptı.

Bu kapsamda;

  1. Karaman Ermenek İlçesi Güneyyurt beldesindeki Has Şekerler Madencilik şirketine ait maden ocağıyla ilgili Bakanlığınıza kaç adet mektup-faks, telefonla, e-posta şikâyeti ulaştı, her bir şikâyet hakkında hangi işlemleri yaptınız, sonuçları ne oldu?
  2. Ermenek Güneyyurt’taki maden ocağıyla ilgili onlarca şikâyet bakanlığınıza ulaşmasına rağmen, Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı’nın “neden şikâyet etmediniz” diye madende halen kendilerinden bilgi alınamayan 18 işçinin ailelerine sitemde bulunmasının gerekçesi nedir?
  3. 3. Güneyyurt’taki söz konusu maden için “Madeni kapatmak istediğimizde hemen devreye 50 kişi giriyor” açıklamasını yaptınız. Devreye giren bu 50 kişi kimdir?
  4. 4.“Maden kapatılmasın” diye devreye girenler arasında, birisi kabine arkadaşınız Ulaştırma Bakanı olan Karaman’ın 2 AKP milletvekili de var mıdır? 
  5. Soma’da 13 Mayıs 2014’te yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili olarak savcılığın bakanlık denetim çalışanlarına, müfettişlerinize yönelik soruşturma talebini neden geri çevirdiniz? Güneyyurt için savcılıktan gelecek soruşturma taleplerini de Soma’daki gibi aynı şekilde ret mi edeceksiniz? 
  6. Alo 170 hattına açıldığı Kasım 2010 tarihinden bu yana iş güvenliği ile ilgili kaç ihbar ulaştı, bunların kaçı çözümlendi ve iş güvenliği sorunu giderildi, bu ihbar ve çözüm sayılarının yıllara göre dağılımı nedir?
Print Friendly, PDF & Email