CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Musul rehinelerinin salıverilmesi sonrasında halen yanıt bekleyen kimi soruları Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM gündemine taşıdı.

Oran’ın Davutoğlu’na yönelttiği soru önergesinde, “Musul Başkonsolosluğu personelimizin tamamı 11 Haziran 2014 tarihinde IŞİD tarafından rehin alınmış, 20 Eylül 2014 tarihinde salıverilmişlerdir. Türk vatandaşlarının 101 gün sonra sağ salim biçimde yurda dönmüş olmaları sevindiricidir. Bu süreçle ilgili ise yanıtlanması gereken birçok soru bulunmaktadır” dedi.

Operasyon mu müzakere mi?

Önergede yer alan sorular şöyle:
– Başkonsolosluk personelimizin bırakılması bir operasyon sonucunda mı gerçekleşti, yoksa yapılan temas ve müzakereler mi etkili oldu? Cumhurbaşkanı ile aranızda bu konuda oluşan çelişkinin gerekçesi nedir?

Hükümetin IŞİD’le dayanışması mı var?

– IŞİD ile 62. Hükümet arasında bir dayanışma mı vardır? Herhangi bir şekilde IŞİD’e ayni, nakdi yardımda bulunuyor musunuz? Neden “IŞİD Terör örgütüdür” diyemiyorsunuz?

Velev mi takas mı?

– Türk rehineler için IŞİD’le yakalanmış olan bazı teröristlerle takas mı yapıldı? Cumhurbaşkanının “Velev ki takas ettik” sözü doğru mudur, Türk rehinelerin salıverilmesi karşılığında IŞİD’e kaç kişi iade edildi?

– – IŞİD’le yapılan takasta verilenlerin hepsi IŞİD mensubu mudur, verilen kişiler arasında IŞİD’in hedef yaptığı kişiler de var mıdır?

Niğde saldırganları nerede?

– Niğde’nin Ulukışla ilçesi Çifteköy Çelenler Deresi mevkiinde 20 Mart 2014’te yol kontrolü yapan Jandarmaya uzun namlulu silahlarla ateş ederek polis memuru Adem Çoban ve Astsubay Kıdemli Üstçavuş Adil Kozanoğlu’nu şehit eden, şoför Turan Yaşar’ı öldüren ve 5 askerin yaralanmasına neden olan IŞİD mensupları (Arnavut kökenli İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Alman vatandaşı Benjamin Xu, Makedonyalı Muhammed Zakiri) neredir? Askerimizi, polisimizi, vatandaşımızı şehit eden bu teröristlerin rehinelerle takas edilerek IŞİD’e iade edildiği iddiası doğru mudur?

İhvan pazarlığın parçası mı?

– Katar’dan sınır dışı edilen Müslüman Kardeşler (İhvan) yöneticilerinin Türkiye’ye kabul edilmesi IŞİD’le yapılan pazarlığın bir parçası mıdır?

Türkiye artık koalisyona katılacak mı?

– Rehinelerimiz salıverildiğine göre IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyona artık Türkiye de katılacak mı?
– Milli İstihbarat Müsteşarlığı “uyduyla takip ettik” açıklaması yaparken, IŞİD’den “görüntüleri biz verdik” açıklaması geldi. Bu açıklamalardan hangisi doğrudur?

Hani telefonu almışlardı?

– Rehine olayı sonrasında Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkonsolos Öztürk Yılmaz’daki uydu telefonuyla görüştüğünü açıklaması üzerine IŞİD teröristlerinin haberdar olduğu bu telefonu kendisinden aldığı duyurulmuştu. Başkonsolosla bu süreçten sonra nasıl görüşme yapılabildi, telefon sinyali nasıl izlenebildi, bu nasıl mümkün olmuştur?

Print Friendly, PDF & Email