CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Umut Oran, kurultayda parti içindeki ‘sen-ben kavgasının’ sona ermesi gerektiğini söyledi. Parti tabanında genel başkanın değişmesi yönünde bir dinamik olmadığını söyleyen Oran, ancak CHP’nin yeni söylem ve eyleme ihtiyacı olduğunu belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Umut Oran’a göre kurultayda parti içi çekişmelere, sen – ben kavgasına son verilmeli. Kurultayın genel başkanlık yarışına indirgendiğini söyleyen Umut Oran” Kurultayda seçim sonuçları ve yeni politikalar ve fikirler tartışılmalıydı” dedi. ‘Seçimler biter bitmez genel başkan direkt hedef alınarak kavga sen ben kavgasına getirildi’ diyen Oran parti tabanında genel başkanın değişmesi yönünde bir dinamik olmadığını da belirtti.

Yerel seçim ve cumhurbaşkanı seçimi sonuçları parti içinde tartışma yarattı ve bu tartışma kurultayla sonuçlandı. Siz bu kurultaydan ne bekliyorsunuz?

Bu Parti Meclisi iki yılını doldurmuştu, normal şartlarda tazelenmesi gerekiyordu. Sonuçlarının masaya yatırılması gereken iki seçim var. Kurultayın yapılmasını doğru buluyorum ama kurultayın zamanlamasını yetersiz görüyorum. Özeleştiriyi yapabilme, hesaplaşabilme açısından dar bir zaman. İlk seçimde nasıl iktidar olunur? Bu araştırılmalı, yeni fikirlerin ortaya konulması ve bunların tartışılması bakımından baktığınızda kurultayda bir zaman yok.

Kurultay gündeminde bu başlıklar yok zaten. Genel başkanlık seçimi, tüzük değişikliği ve Parti Meclisi seçimi var.

Kurultay bir genel başkanlık tartışmasına çekildi. Seçimler biter bitmez genel başkan direkt hedef alınarak kavga sen – ben kavgasına getirildi. Örgütümüz bir an önce sen – ben davasını bırakıp iktidar için el ele vermemizi beklemektedir.

Peki siz kimi destekleyeceksiniz bu kurultayda?

Daha rasyonel davranılması gerektiğini düşünüyorum, Kılıçdaroğlu’nu desteklediğimi, imza verdiğimi açıkladım. Çünkü bugün parti tabanında genel başkan düzeyinde bir değişim dinamiği mevcut değildir.

Siz de bir süre öncesine kadar genel başkan yardımcılığı görevinde bulundunuz. Kılıçdaroğlu yönetimine yönelik eleştirilerde katıldığınız veya katılmadığınız noktalar neler?

Bir yenilenmeye, iktidara yönelik harekete geçilmesi gerektiğine inanıyorum. Kadroların, fikirlerin, söylemlerin yenilenmesine ihtiyaç var. Aynı söylem ve eylemle hareket ederseniz aynı sonucu alırsınız.

Yerel seçimde Mansur Yavaş’ın aday gösterilmesi, cumhurbaşkanı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesi nedeniyle CHP’nin sağa kaydığı eleştirileri arttı. CHP’nin sol kimliği geride mi kaldı?

Biraz daha esasında kendi özümüze dönerek, kendimizi geliştirmemiz ve değiştirmemiz gerekiyor. Özümüzde de sol var. Kendi özümüze dönerek, evrensel sosyal demokrat değerleri halkın beklentilerine göre yoğurmamız lazım. Onun için tartışmak, konuşmak, yeni bir siyaset anlayışını üretmek lazım.

Mehmet Bekaroğlu’nun CHP’ye davet edilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Partinin programını, tüzüğünü, ideolojisini, 6 Ok’u, Atatürk ruhunu özümseyen herkes partiye katılabilir. Biz zaten halk partisiyiz, halka açılmaktan daha doğal bir şey yok.

Kurultay sonrasında partide bir ayrışma kopma olur mu?

Zannetmiyorum. 7 Eylül günü bana göre herkes önümüzdeki seçime var gücüyle odaklanmalı ve çalışmalı. Centilmence bir rekabet olacağını düşünüyorum.

Kaynak: Al Jazeera
http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/sen-ben-kavgasi-bitmeli

Print Friendly, PDF & Email