CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ile Başbakanlık binasının değiştirilerek Atatürk Orman Çiftçiliği’nde (AOÇ) yapılan yeni kampüse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taşınacak olmasını TBMM gündemine getirdi. Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “91 yıllık bir geleneği bozmanızın gerekçesi nedir? Köklü devletlerde teamüller, yerleşik uygulamaların hiçbir önemi yok mudur? Bu kararı müzakere ile mi aldınız yoksa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın size talimatı üzerine hayata geçecek bir uygulama mıdır?” diye sordu.

CHP’li Umut Oran, Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Oran’ın Davutoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

Neden devrediyorsunuz?

– Türkiye Cumhuriyeti ile neredeyse yaşıt olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve kampüsü niçin Başbakanlık olarak kullanılmak üzere size, Başbakanlığa devrediliyor?

91 yıllık gelenek

– 91 yıllık bir geleneği bozmanızın gerekçesi nedir? Köklü devletlerde teamüller, yerleşik uygulamaların hiçbir önemi yok mudur?

– 11 Cumhurbaşkanı’nın ikamet için tercih ettiği sembol haline gelmiş olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün terk edilecek olmasının gerekçeleri nelerdir?

Bu kararı en başından mı almıştınız?

– Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, 1. Cumhurbaşkanımız Atatürk’ün adıyla anılan Orman Çiftliğinde (AOÇ) yapılan başbakanlık kompleksi en başından beri Cumhurbaşkanlığı’na devredilmek üzere mi inşa edilmişti?

Müzakere mi Erdoğan’ın talimatı mı?

– Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile söz konusu değişim kararını ne zaman aldınız? Bu değişim kararı hakkında Başbakanlığın değerlendirmesi nedir? Bu kararı müzakere ile mi aldınız yoksa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın size talimatı üzerine hayata geçecek bir uygulama mıdır?

– Bugün kullanılan Başbakanlık Merkez eski ve yeni binalarının akıbeti ne olacaktır? 864 rakımlı tepeye hangi birimleriniz taşınacak?

Print Friendly, PDF & Email