“Geçmişte Adalet Bakanı olmadan yapılan açılış var mı?” 

“Avukat olmazsa sacayağı eksik kalmayacak mı?”

ANKARA

Adli Yılın açılış töreninin Adalet Bakanı bulunmadan yapılacak olması CHP tarafından TBMM gündemine taşındı.  CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Önceki adli yıl açılış törenlerinde TBB Başkanı’nın konuşmadığı herhangi bir örnek var mıdır? Adalet sistemini oluşturan üçlü sacayağından birisinin olmadığı tören eksik olmayacak mı? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde adli yılın açılışının Adalet Bakanı olmadan gerçekleştiği herhangi bir örnek var mıdır?” diye sordu.

Adalet Bakanı Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayarak TBMM’ye sunan Umut Oran, “12. Cumhurbaşkanı tarafından, Yargıtay’da her yıl düzenlenen adli yılın açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın mutad olduğu üzere yaptığı konuşmasına bu yıl programda yer verilmemesi yönündeki talebi Yargıtay Başkanlar Kurulu tarafından uygun bulunmadı” dedi. Bunun üzerine Bozdağ’ın, “Cumhurbaşkanımızın olmadığı bir yerde Başbakanımızın, Adalet Bakanının olacağını tahmin etmiyorum. Cumhurbaşkanının olmadığı yerde biz de olmayız” açıklamasını yaptığını anımsatan Umut Oran, Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

Avukatların konuşmasına neden karşı çıkıyorsunuz

– Adli yılın açılış töreninde avukatları temsilen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı’nın konuşması mutad bir uygulama değil midir, niçin buna karşı çıkıyorsunuz?

– Önceki adli yıl açılış törenlerinde TBB Başkanı’nın konuşmadığı herhangi bir örnek var mıdır?

Avukat olmazsa sacayağı eksik kalmayacak mı?

– Adalet sistemini oluşturan üçlü sacayağından (hâkim-savcı-avukat) birisinin olmadığı tören eksik olmayacak mı?

Adalet Bakanı olmadan yapılan açılış var mı?

– Türkiye Cumhuriyeti tarihinde adli yılın açılışının Adalet Bakanı olmadan gerçekleştiği herhangi bir örnek var mıdır?

– TBB Başkanı’nın adli yılın açılışında dahi konuşturulmak istenmemesi Anayasa ve AİHS tarafından güvence altına alınan ifade özgürlüğünü askıya alan bir uygulama değil midir?

Print Friendly, PDF & Email