CHP Davutoğlu’na sordu: 

“Rehinelerin Musul’da misafir edildikleri ve Cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından Erdoğan tarafından karşılanarak şov yapılacağı bilgisi doğru mudur?”

ANKARA

Musul’da IŞİD tarafından kaçırılan Başkonsolosluk personeli ve vatandaşların 19 gündür rehin tutulmasına rağmen hükümet tarafından sonuç alıcı hiçbir girişimde bulunulmaması üzerine konuyu yeniden TBMM gündemine taşıyan CHP, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, “IŞİD ile hükümetiniz arasında danışıklı dövüş mü yapılmaktadır?” diye sordu. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Davutoğlu’na, “Rehineler, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olduğunun açıklanmasının ardından propaganda malzemesi yapılmak için mi halen IŞİD tarafından alıkonulmaktadır? Bu nedenle mi özel harekât polislerine ‘direnmeyin/çatışmayın’ talimatı verdiniz? Rehinelerin Musul’da misafir edildikleri ve Cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından Erdoğan tarafından karşılanarak şov yapılacağı bilgisi doğru mudur?” sorularını yöneltti.

CHP’li Umut Oran, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Umut Oran, konuyla ilgili olarak bir araştırma komisyonu kurulmasın da talep etti.

Soru önergesinde Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren ve kendine Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adını veren terör örgütü tarafından 11 Haziran 2014 tarihinde Musul’daki Türk Başkonsolosluğunun basıldığını, Başkonsolos, diplomatik personel,  özel harekât polisleri, çalışanlar ve ailelerinden oluşan 49 kişinin rehine olarak kaçırıldığın anımsatan Umut Oran, “Kaçırılan vatandaşlarımız arasında 8 aylık Ela isimli bir bebek dahi bulunmaktadır. IŞİD terör örgütünün ülkemize karşı eylemleri bundan sonra da devam etmiş, toplamda 100’ün üzerinde vatandaşımız rehine olarak kaçırılmıştır” dedi. Umut Oran’ın, Davutoğlu’na yönelttiği sorular şöyle: 

IŞİD ile danışıklı dövüş mü var?

– IŞİD ile hükümetiniz arasında danışıklı dövüş mü yapılmaktadır? Rehineler, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olduğunun açıklanmasının ardından propaganda malzemesi yapılmak için mi halen IŞİD tarafından alıkonulmaktadır? Bu nedenle mi özel harekât polislerine ‘direnmeyin/çatışmayın’ talimatı verdiniz? 

Erdoğan şov yaparak mı karşılayacak?

– Rehinelerin Musul’da misafir edildikleri ve Cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından Erdoğan tarafından karşılanarak şov yapılacağı bilgisi doğru mudur?

Cameron tatilini kesmişti

– İngiltere Başbakanı David Cameron acil bir ulusal güvenlik gelişmesi karşısında tatilini kesip kabineyi toplarken aynı yöntem Türkiye’de neden uygulanmıyor? Musul’da 49 rehinemizin kaçırıldığı gün ve ertesinde sizin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt içi ve yurt dışı planlı rutin gezilerinizi kesmeden devam etmenizin gerekçesi nedir?

Davutoğlu’ndan 2 haftada iki çelişkili cümle!

– Rehine olayından 2 gün sonra 13 Haziran 2014’te, “Irak’ta kaos varmış gibi yansıtılıyor” açıklamasını yaparken, 28 Haziran 2014’te ise “Şu anda büyük bir kriz kapımızda biz komşular olarak bundan etkileniyoruz” sözlerini sarf etmenizin gerekçesi nedir? 2 hafta içerisinde bu çelişki neden ortaya çıktı, hangi gelişmeler oldu?

İstifa edecek misiniz?

– Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir skandalın sizin döneminizde yaşanması, yüzlerce vatandaşımız ve bakanlık personeliniz bir terör örgütü tarafından kaçırılması karşısında istifa edecek misiniz?

Araştırma komisyonu da istedi 

Umut Oran ve 20 CHP Milletvekilinin hazırladığı bir araştırma önergesinde de komisyon kurulması talep edildi. Umut Oran’ın araştırma önergesinde de şu görüşlere yer verildi:

“Vatandaşlarımızı kaçıran örgüt ve benzeri terör örgütleri ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını, hükümetin bu örgütlere yardım yapıp yapmadığını ve bu tip bir olayın bir daha yaşanmaması için her birimde ve özellikle Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışındaki birimlerinde alınması gereken önlemlerin tespitine yönelik bir araştırma komisyonu kurulması için gereğini saygılarımla arz ederim.”

Print Friendly, PDF & Email