Umut Oran’dan Bakan Elvan’a, kritik YHT soruları:

YHT hattında otomatik kontrol ve fren sistemleri çalışıyor mu?

Otomatik Tren Durdurma Sistemi yerine YHT hattı telsizle mi idare edilecek?

Bu sistemler olmadan YHT ne kadar güvenli?

Kritik kablo ve devrelere ulaşmak bu kadar kolay mı ki “sabotaj” yapılabiliyor?

ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “sabotaj yapıldığı” iddiasıyla açılışı ertelenen Eskişehir-Pendik Yüksek Hızlı Tren hattıyla ilgili özellikle elektronik kontrol ve otomatik fren sistemlerinde eksiklikler olduğu iddiasını TBMM gündemine taşıdı.

Sinyalizasyon çalışmaları hangi aşamada?

CHP’li Umut Oran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Oran’ın önergesindeki sorular şöyle:

“- Eskişehir-Pendik YHT hattının altyapı aşaması önemli ölçüde bitirilip test aşamasına geçilen etaplarında sinyalizasyon çalışmaları hangi aşamadadır, gerçekleşme oranları nedir? Bu gerçekleşme oranları hattın açılması için yeterli midir?

ERTMS ve ETCS kuruldu mu?

– Avrupa Demiryolu Trafiği Yönetim Sistemi (ERTMS) ve Avrupa Tren Kontrol Sistemi’nin (ETCS) YHT hatlarında kullanılması zorunlu değil midir? ERTMS ve ETCS, Eskişehir-Pendik Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının hangi bölümlerine kurulup, testleri yapılarak işletmeye alınmıştır?

Bu sistemler olmadan YHT ne kadar güvenli?

– Kontrol merkezi tarafından gönderilen hat bilgilerini işleyerek makiniste iletip, trenin mevcut hızını da hesaba katarak makinistin bu sinyal bildirilerine uyup uymadığını kontrol eden bu sistem; hız limitinin aşılması durumunda, makinistin uyarılması, makinistten tepki gelmezse treni yavaşlatma ya da acil fren durumuna geçip treni durdurmayı sağlama ve tüm bu bilgilerin merkezden görülmesini sağladığı için çok hayati önem taşımıyor mu? Bu sistemler olmadan YHT ne kadar güvenli olacaktır?

Trenler telsizle mi idare edilecek?

– Eskişehir-Pendik arası hattın sinyalizasyonu tamamlanmayan kısımlarında trafiğin Telsizle Tren İdaresi (TMİ) sistemiyle yönetileceği bilgisi doğru mudur?

Otomatik Tren Durdurma (ATS) çalışmayacak mı?

– Sinyal sisteminin olmadığı trenlerin dijital ortamda bir merkez tarafından takip edilemediği, Otomatik Tren Durdurma Sistemlerinin (ATS) çalışmayacağı ortamda sadece TMİ ile hızlı tren işletmek ne kadar güvenlidir?

Sistem bitmeden açılma ısrarı neden?

– Sinyalizasyon sistemi bitirilmeden ve testleri yapılmadan hattın tren trafiğine açılmasında ısrarın nedeni nedir? Sinyalizasyon bitmeden tren işletmek ne kadar güvenli olacaktır?

DCC kuruldu mu?

– Bu hatta elektrifikasyon sistemlerini kontrol eden telekomand merkezleri ve sinyalizasyonu kontrol eden Dijital Kontrol Merkezi (DCC) Gebze’de kurulup işletmeye alındı mı?

Pendik-Söğütlüçeşme-Halkalı ne zaman açılacak?

-YHT’nin duracağı gar-istasyon binaları tüm tesisleri ile birlikte hazır mıdır? YHT bu hatta hangi istasyonlarda duracaktır? Pendik-Söğütlüçeşme-Halkalı hatları ne zaman kullanıma açılacaktır? 

Trakya’ya neden tren çalışmıyor?

– Trakya bölgesinde (İstanbul-Kapıkule arasında) neden tren çalıştırılmamaktadır? Bu hattın açılmamasında genel olarak Trakya’da CHP’nin yerel yönetimleri kazanmasının payı var mıdır?

Sabotaj için kablolara ulaşmak bu kadar kolay mı?

– Karaman’da 25 Mayıs’ta “Son 2 haftada toplam 200 adet sinyalizasyon ve haberleşme kablolarımız kesildi. Sadece bunlarla yetinmeyip 70 adet ray devresi bağlantı sistemi yine birileri tarafından kesildi” açıklamasını yaptınız. Yüksek hız dolayısıyla fazladan güvenlik önlemleri olması gereken YHT hattının kritik kablo ve devrelerine ulaşmak bu kadar kolay mıdır? Söz konusu kablo ve devrelere ulaşılması engellenemiyor mu, bunların özel koruma donanımları yok mudur?

– Demiryolu hattına 3. şahısların,  hayvanların vs girmesini önlemek için yapılan ihatalar tüm hat boyunca bitirilmiş midir?

Makinistlerin yıpranma hakkını iade edecek misiniz?

– Makinistler, 2008 yılında kaldırılan fiili hizmet zamlarını (yıpranma hakkı) bireysel olarak açmış oldukları mahkeme kararıyla kazanmasına ve TCDD’nin fazlasıyla bu paraları ödeyip kamu zararına yol açılması karşısında neden kökten bir çözüm getirmiyorsunuz? Makinistlerin kaldırılan yıpranma haklarını iade edecek misiniz?

Print Friendly, PDF & Email