19 Mayıs sadece Kurtuluş Savaşı’nın başladığı tarih değildir, 19 Mayıs sadece yeni bir devletin kurulduğu, çağdaş Türkiye’nin doğumunun başladığı tarih de değildir, 19 Mayıs dünyadaki tüm mazlum milletlerin, işgallere, haksızlığa karşı ilk başkaldırdığı tarihtir.

Bizim için 19 Mayıs ruhu bu heyecanı, bu sevdayı ve özlemi anlatır. Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıkanlar, bu ülkenin insanları kendi kendilerini yönetsinler, özgür bir şekilde, varlık ve mutluluk içerisinde kendi ülkelerinde başları dik yaşasınlar diye bu mücadeleye başladılar. Onlar bütün olumsuzluklara rağmen, millete güvendi. Amasya Tamimi’nde “Milletin geleceğini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” denildi, her şeye rağmen bu ülkenin kendi kaderini, kendisinin çizeceği bildirildi.
Bugün de 19 Mayıs ruhuna ihtiyacımız var. Gençliğe Hitabe’de denildiği gibi aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, hatta bundan daha elim ve vahim olmak üzere iktidarda bulunanlar gaflet, dalalet hatta hıyanet içerisinde bulunabilirler. Bizim görevimiz bu şartlar altında dahi bağımsızlık ve Cumhuriyeti korumaktır.

Bizler bu mücadeleyi vereceğiz. Laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin tüm değerleri ile yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Her gün yeni bir enerji, farklı bir heyecan ve daha büyük bir şevkle çalışacak, azim ve kararlılıkla bu karanlığı yırtıp atacağız.

Soma’da meydana gelen maden faciasının acısını yüreğimizde yaşadığımız bu günlerde ülkemizin bu tür acıları bir kez daha yaşamamasını diliyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ülke için şehit olan tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Ülkemize, bayramların gerçekten bayram gibi kutlandığı günler diliyorum.

Saygılarımla,
Umut Oran

Print Friendly, PDF & Email