CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 30 Mart seçimlerinin yapıldığı gece Ankara Mamak’ta 29 Ekim İlköğretim Okulunda bulunan sandıkları korumak isteyen vatandaşlara, polisin gözü önünde beyzbol sopalı, palalı saldırı yapılabilmesini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 30 Mart seçimlerinin yapıldığı gece Ankara Mamak’ta 29 Ekim İlköğretim Okulunda bulunan sandıkları korumak isteyen vatandaşlara, polisin gözü önünde beyzbol sopalı, palalı saldırı yapılabilmesini TBMMgündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Oran’ın önergesinde  yer alan sorular şöyle:

1-    30 Mart 2014 seçimlerinde, Ankara Mamak’taki 29 Ekim İlköğretim Okulunda bulunan oylarını korumak isteyen duyarlı yurttaşlara, orada görevli resmi-sivil polislerin gözü önünde seçimlerin yapıldığı gece saatlerinde başka bir grup tarafından kılıç, pala, demir beyzbol sopası ile saldırabilmesi nasıl mümkün olmuştur?
2-     Bu saldırı ile ilgili olarak kaç kişi gözaltına alınmıştır, isimleri nelerdir, haklarında hangi adli işlemler yapılmıştı? Saldırganların Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanları oldukları duyumu doğru mudur?
3-     Saldırganların Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) çalışanları, ASKİ spor kulübü güreşçileri ve boksörlerioldukları bilgisi doğru mudur?
4-     Saldırganların olay yerine 06 C 4761 plakalı servis aracıyla geldiği bilgisi doğru mudur? Bu araç hangi şirkete, kişiye kayıtlıdır, sahibi kimdir? Saldırganların tamamının bu şirkete ait araçlarla gelmesi tesadüf müdür?
5-     Saldırı nedeniyle yaralandığı için tedavi amacıyla hastanelere kaç kişi sevk edildi? Dışkapı Hastanesi acil servisinde kaç kişi bu saldırı nedeniyle tedavi gördü, durumu ağır olan hasta var mıdır?
6-     Saldırı olayına sivil polislerin de karıştığı, saldırganlara yardımcı oldukları, saldıranlara değil de mağdur vatandaşa biber gazı sıktıkları iddiası doğru mudur?
7-     Saldırı nedeniyle görevini ihmal ettiği için orada bulunan resmi-sivil polisler hakkında görevi ihmalden inceleme talimatı verecek misiniz, inceleme sonucunda kaç polise ve amirine hangi cezalar verilmiştir?
8-     Seçim iş ve işlemlerinin güvenliğini sağlamakla görevi olan bakanlık olarak bağlı birimlerinizde ihmal söz konusu mudur? Niçin seçim güvenliğini tam olarak sağlayamadınız?
9-     Yurt genelinde önceki seçimlerle kıyaslandığında 30 Mart seçimlerinde çok fazla adli olay gerçekleşmesi, yaralanan, yaşamını yitiren insanların sayısının fazlalığının gerekçesi nedir?  Görevi ihmal nedeniyle yurt genelinde hakkında işlem yapılan kolluk görevlisi, memuru, amiri, müdürü var mıdır? Hangi ilde kaç personeliniz hakkında  bu gerekçeyle işlem yaptınız, bunun illere göre tam ayrıntılı listesi nedir?

Print Friendly, PDF & Email