CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine kaymakamlık tarafından dağıtılan ders kitabında, 2. Cumhurbaşkanı ve Cumhuriyet halk Partisi’nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’ye hakaret eden ifadelere yer verilmesini TBMM gündemine taşıdı.

Umut Oran’ın, Milli Eğitim Bakanı’na yönelttiği soru önergesi şöyle:

Basına yansıyan bilgilere göre, Çiğli Kaymakamlığı tarafından 81 ilde 81 Kitap Projesi kapsamında ilkokul ve ortaokul öğrencilerine dağıtılan “Al Yazmaya Gül Eğlemek” kitabında 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü için şu ifadelere yer veriliyor:

“Atatürk’ün cumhurbaşkanı olmasından sonra başbakan olarak yönetimi ele alan İnönü, çok kurnaz bir siyasetçiydi. Kısa zamanda bütün ipleri ele almasını bildi. İsmet İnönü, Türk İslam medeniyetinin bütün kurumlarını ve kavramlarını toptan inkâr eden bir fikir sahibiydi. 1950’ye kadar sürekli hale getirdiği iktidarı döneminde, milli ve manevi değerleri yok etmek için çalıştı.” Buna göre;

1-Çiğli Kaymakamlığı tarafından öğrencilere dağıtılan söz konusu kitapta bu ifadelerin kullanıldığı doğru mudur?

2- Kitapta yer alan İsmet İnönü ile ilgili iddialar, hangi tarihi kaynaklara dayanmaktadır?

3- Söz konusu kitapta yer alan ve İsmet İnönü’ye hakaret içeren bu ifadelerle ilgili bakanlık olarak değerlendirmeniz nedir? İçeriğini doğru bulmuyorsanız bu yönde ifadeler bulunan bir kitabın okullara girmesine nasıl izin veriyorsunuz?

4- Söz konusu kitabın okullara girmesiyle ilgili sorumluluğu bulunanlar hakkında idari inceleme başlatılacak mıdır? Kitabın dağıtımı gelecek eğitim öğretim yılında Çiğli’de ya da Türkiye’nin diğer bölgelerinde sürecek midir?

5-Demokratik ülkelerde, devlet okullarına dağıtılan kitaplarda önceki cumhurbaşkanlarına hakaret edilmesinin örneği var mıdır?

6- Son günlerdeki gelişmeler ışığında, İnönü’nün dürüstlüğüne ve üç metrelik bir kumaşın bile hesabını TBMM’de veren bir lider olmasına ilişkin tarihi gerçekleri öğrencilere anlatacak bir kitap dağıtmayı da planlamakta mısınız?

Print Friendly, PDF & Email