CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Erdoğan Bayraktar’ın istifa açıklamasındaki iddialarla ilgili olarak Başbakan Erdoğan’a yönelttiği ancak TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in  1, 3, 4, 8, 11, 12 ve 15. soruları iade etmesi üzerine yenilediği soru önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 26.12.2013

umut oran

istanbul milletvekili

TBMM Başkanlığı’nın 20.01.2014 tarih ve 160537 sayılı yazısı üzerine 1, 3, 4, 8, 11, 12 ve 15 numaralı soruların yenilenmiş haliyle önergemin yeniden yöneltilmesi gereği doğmuştur.
1-      Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız” yönünde bir talimat verdiniz mi? İstifa eden bakanlara açıklama metni dayattığınız doğru mudur?
2-      Erdoğan Bayraktar “Soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapıldı” demektedir. İmar planlarında usule aykırı değişiklik yapılmasını talep ettiniz mi? İmar planı değişiklikleriyle çeşitli iş adamlarına çıkar sağlamak için devletin yetkisini kullandınız mı?
3-      Ali Ağaoğlu’nun “Ben Başbakan’a yaptırdım açık ve net söylüyorum yapmadınız yapmadınız, Kadir Bey’e söyledim olmayınca ben de gittim büyük patrona, o da Bakana talimat verdi” açıklaması doğru mudur? Bu açıklama doğruysa talimat verdiğiniz usulsüz işlemler hangileridir? Bu işlemler nedeniyle herhangi bir maddi kazanç elde ettiniz mi?
4-      Dün yaptığınız açıklamada “kirli arkadaşları aramızdan ayıkladık” ifadesinde bulundunuz, Bir Başbakan olarak, “kirliliği” bildiğiniz halde bu tarihe kadar gereken adımları neden atmadınız, suç duyurusunda bulunmadınız, bu şahısları görevden almadınız? Sözünü ettiğiniz ‘kirlilik’ nedir? Bu durum Türk Ceza Kanunu’nun 279. Maddesinde belirtilen “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” düzenlemesine aykırılık oluşturmuyor mu? Bu durumda görevi ihmal etmiş olmuyor musunuz?
5-      Piyasa değeri 1 milyar dolar olan Etiler Polis Okulu arazisi Bosphorus isimli şirkete ihalesiz satış bedeli 460 milyon dolar karşılığında verildi mi? Bosphorus Şirketinin ortakları arasında Başbakanlık Yatırım Ajansı yetkilileri, Suudi Arabistanlı İşadamları ve El Kaide finansörü olarak bilinen Yasin El Kadı ile oğlu da bulunmakta mıdır? Oğlunuz Bilal Erdoğan bu ihalenin verilmesinde aracı olmuş mudur?
6-      Normal şartlar altında maden işletme izni verilmeyen İstanbul Sultanbeyli Paşaköy orman sahasındaki bir maden arazisine Bosphorus 360 şirketi 1 ay gibi kısa sürede işletme lisansı almış mıdır? Bu işletme lisansının verilmesi için ilgili bakanlıklara talimat verdiniz mi?
7-      Turkuaz Medya Grubu’nun elinde olan Sabah ve ATV gibi şirketlerin satın alınması için bazı iş adamlarından toplam 550 milyon dolar para toplamak için talimat verdiniz mi? Bu paralar tahsil edildi mi? Bu işadamlarının yönettikleri şirketler daha sonra kamu ihalelerine girerek para kazandı mı?
8-      İzmir – Urla – Zeytineli’nde kullanacağınız villaların bulunduğu araziye 1. Derece Sit alanından 3. Derece Sit Alanı’na dönüştürülmesi için o zamanki Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a talimat verdiniz mi?
9-      TÜRGEV’e yüksek değerli arazilerin ucuza verilmesi, kamu arazilerinin devredilmesi örneğin İGDAŞ’a ait arazinin TÜRGEV’e devri, Altunizade’de Hazine’ye ait bir araziye talip olan Milli Eğitim talebinin geri çektirilerek TÜRGEV’e devredilmesi gibi işlemlerde siz veya oğlunuz aracı oldunuz mu, buralardan TÜRGEV’e haksız bir kazanç sağlandı mı? Oğlunuz Bilal Erdoğan ve yakınlarınızın yönetiminde olduğu TÜRGEV’in kamu kurumları nezdinde gözetilmesi için talimat verdiniz mi?
10-  Bu soruşturmayı yürüten savcının vermiş olduğu adli kolluğa ilişkin emirlere Emniyet makamlarınca uyulmamıştır. İstanbul Valisi’ne veya İstanbul Emniyet Müdürü’ne bu yönde bir talimatınız bulundu mu? Türk Ceza Kanunu kapsamında açıkça suç teşkil eden bu eylemin yerine getirilmesi emrini siz veya İçişleri Bakanı’nız verdi mi?
11-  Bu zamana kadar Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 400 kadar personelin görev yerleri değiştirilmiş, İstanbul Vergi Daireleri’nde çalışan 100 kadar memur da başka yerlere atanmıştır. Soruşturmayı yürüten savcılara yönelik Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından suç duyurusunda bulunulmuş ve görevden alınacakları söylenmiştir.  Bu durum karşısında dün yaptığınız konuşmada hedefte kendinizin olduğunu, size karşı bir tuzak kurulduğunu ifade etme gerekçeniz nedir? Söz konusu 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması bir tuzak mıdır? Adalet Bakanı ve sizin açıklamalarınız TCK’nın 277. Maddesinde belirtilen “yargı görevini yapanı etkileme” suçunu oluşturmuyor mu?
12-  Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın İçişleri Bakanı olarak atanmasının gerekçesi nedir? AKP TBMM Grubu içerisinde İçişleri Bakanı olarak atanacak yeterlilikte, liyakat ve tecrübeye sahip Mülkiye kökenli bir milletvekili yok mudur?
13-  Efkan Ala’nın bir temizlik listesi ile göreve geleceği bildirilmektedir. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya bir “temizlik listesi” hazırlattınız mı, temizlenecek olan şahıslar kimdir, bu kişilerin suçu nedir, hangi sebeple hukuka aykırı şekilde görevden alınacaklardır, bu liste kaç kişiliktir, böyle bir listenin olması fişleme değil midir?
14-  Yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala, 6 ay önce Başbakanlık Müsteşarlığı yaparken Emniyet Müdürlerini tek tek arayarak “protestocuları dümdüz edin, gerekirse gerçek mermi kullanın” talimatı vermiş midir? Böyle bir talimat hukuk devleti anlayışı ile uygun mudur?
15-  Erdoğan Bayraktar’ın istifa açıklamasında “milleti ve vatanı rahatlatmak için Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyorum” demesi karşısında hangi girişimde bulunacaksınız? Erdoğan Bayraktar size yönelik olarak niçin böyle bir ifadeyi kullanmıştır?
 
 

 

Print Friendly, PDF & Email