“3 bakanlık şehit mezarlarında görmedim duymadım bilmiyorum’u oynuyor”
Şehitlikler dışında toprağa verilmiş olan şehitlerimizin mezarlarının içler acısı durumunu takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, konuyla ilgili sorumlulukları bulunan üç ayrı bakana (İçişleri, MSB, Aile Bakanlığı) başvurarak oluşan yasal boşluğa dikkat çekti.Ancak üç bakanlıktan gelen yanıtlar, şehit mezarları konusunda hükümet üyelerinin sorumluluğu birbirine attıklarını ortaya koydu. 
Gelen yanıtları içler acısı bulan Umut Oran, şu açıklamayı yaptı: 
“Üç ayrı bakana yönelttiğimiz önergelerde  görüldüğü gibi özellikle köylere defnedilmiş şehitlerimizin mezarları zaman içerisinde çok kötü duruma geliyor ve ailelerin hepsi yenileme işlemini yapamıyor. dünyanın 17. büyük ekonomisi olmakla övünen AKP hükümeti bu zenginliği bir türlü vatandaşlarına yansıtamadı. e tabi vatandaşına yansıtamayan AKP hükümeti “üç beş mehmet” dediği, “yan gelip yatma” olarak baktığı şehitlerine de hiç ilgi göstermemesi normal. Sadece “2 milyon gönder Süleyman” dedikleri kişinin ayakkabı kutularındaki parayla bile 5 bin şehidin mezar yeri temizlenir yeniden yapılır onarımı gerçekleştirilir. ama nerede o vicdan sahibi bakanlar, millete ahiret iman edebiyatı yapıp kendilerine han-hamam şiarıyla hareket ettiklerini artık tüm dünya öğrenmiş durumda. ama az kaldı 31 Mart’ta halkımız tokadı atacak ve halk düşmanı, açgözlü, paragöz iktidarı alaşağı ederek, kendi sorunlarıyla ilgilenecek chp iktidarının ilk adımını atacaktır.”
Bitmeyen yönetmelik taslağı
Aile Bakanlığı’ndan gelen yanıta  bakıldığında, şehitlik dışında yani köyünde kasabasında aile mezarlığına defnedilen şehit mezarlarının kaderine terk edildiğini göreceksiniz, güya yönetmelik taslağı hazırlamışlar ama aylar yılar geçti hala ortada yok.
Şehit mezarının bakım sorumluluğu ailesinde!
MSB’nin yanıtında ise özellikle ikinci soruyla ilgili bölümde, açıkça şehit mezarlıklarının bakım onarımı şehit ailelerine ait olduğu belirterek bitmeyen yönetmelik hazırlığından bahsediliyor.
İçişleri nasıl “Şehidin ilgili olduğu kurum” diyebilir?
İçişleri bakanlığından gelen yanıtın son paragrafında ise “şehidin ilgili olduğu kurum” denilerek ipe un serilmekte, baştan savma yanıt verilmektedir.
Print Friendly, PDF & Email