Umut Oran: Çankaya Köşkü’nde 48 saat bekleyen İçişleri kararnamesi ve İzmir’deki son operasyon arasında bağ var mı?

Japonya’daki Erdoğan kararnameye elektronik imza mı attı?

ANKARA

İçişleri Bakanlığı emniyet müdürleri kararnamesinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’da olduğu sırada yayınlanması, kararnamenin Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde 48 saat tutulduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a, “Çankaya Köşkü’nde 48 saat bekleyen İçişleri kararnamesi ve İzmir’deki son operasyon arasında bağ var mı? Kararname Köşk’te beklemediyse Japonya’dan elektronik imza atarak mı Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiniz?” diye sordu.

48 saatlik macera

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi vererek atama kararnamesinin 48 saatlik macerasını TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı 7 Ocak’ta onayladı

Oran önergesinde, Resmi Gazete’nin dünkü (8 Ocak 2014) sayısında yayımlanan İçişleri Bakanlığı’nın üçlü kararnamesiyle Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Muammer Buçak ile birlikte Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun ve Trabzon il emniyet müdürlerinin görevden alındığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı ve atama kararnamesinin 7 Ocak 2014 tarihini taşıdığını da vurgulayan CHP’li Umut Oran, Erdoğan’a şu soruları yöneltti: 

Kararname 5 Ocak’ta mı gitti?

– Siz Japonya, Singapur, Malezya’yı kapsayan Uzakdoğu turuna 5 Ocak 2014’te hareket ettiğiniz için söz konusu üçlü atama kararnamelerini de aynı gün, 5 Ocak 2014 tarihinde mi Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne sundunuz?

Görevden almanın Binali Yıldırım ile alakası var mı?

– İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın görevden alınması ile Ulaştırma Bakanlığı’ndan ayrılarak AKP İzmir Büyükşehir belediye Başkan adayınız olan Binali Yıldırım’ın bacanağının İzmir’de gözaltına alındığı operasyonla bir ilgisi var mıdır?

48 saat bekleme İzmir operasyonunu mu yaptırdı?

– Atama kararnamesinin, Cumhurbaşkanlığı’nda 48 saat beklemesi sayesinde İzmir’deki söz konusu operasyonun yapılabildiği şeklinde kamuoyunda oluşan algı doğru mudur?

Japonya’dan telefonla aradı mı?

– Uzakdoğu turuna çıkarken veya tur sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile İçişleri Bakanlığı atama kararnamesinin içeriği ve onay sürecine dair herhangi bir telefon görüşmesi yaptınız mı?

– Söz konusu atama kararnamesini 5 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı’na sunmadıysanız, kararname hangi tarihte Başbakanlık’tan Çankaya Köşkü’ne gönderilmiştir?

Kararnameye elektronik imza mı atıldı?

– Uzakdoğu turunuz sırasında 5 Ocak 2014 tarihi ile 7 Ocak 2014 tarihi arasında bu atama kararnamesi Cumhurbaşkanlığı’na sunulduysa kararnameyi nasıl imzaladınız?

– Elektronik imza kullanıyor musunuz, kararnameyi 5-7 Ocak 2014 tarihleri arasında bu yöntemle mi imzalayıp Çankaya Köşkü’ne gönderdiniz?

Ali Bilkay önergesine neden yanıt verilmiyor?

– İzmir’de görevden alınan Emniyet Müdürü Ali Bilkay hakkında İçişleri Bakanlığı’na 7 Haziran 2013 tarihinde yönelttiğim 7/25909 sayılı yazılı soru önergeme niçin yanıt verilmemektedir?

Print Friendly, PDF & Email