Umut Oran: Anayasa Mahkemesi siyasi bir karar verdi biz de ilk kez AİHM’de dava açtık

CHP’nin 1 TL’sini bile kimseye yedirmeyiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Anayasa Mahkemesi’nin 2007, 2008 ve 2009 dönemlerine ilişkin partilerine verdiği 6 milyon 63 bin lira tutarında ceza olduğunu belirterek, “Bu ceza haksız bir cezaydı. Anayasa Mahkemesi siyasi bir tavır aldı. Biz de bu cezaya karşı gereken adımları attık. Türkiye tarihinde ilk kez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bu konuyla ilgili dava açtık” dedi.
Oran, parti genel merkezinde İl Saymanlarıyla düzenlediği değerlendirme toplantısında, 2014’ün CHP ve Türkiye için özgürlük ve demokrasi yılı olmasını temennisinde bulundu.

CHP’nin 1 TL’sini bile kimseye yedirmeyiz

Göreve geldikleri günden beri öncelikli amaçlarının, örgütlere daha fazla destek sağlamak olduğunu belirten Oran, etkin idari ve mali işler hizmeti vermek için çalıştıklarını aktardı. Oran, şöyle konuştu:

“2013’te Parti Meclisimiz 44 milyon 290 bin lira olarak bütçemizi kabul etti. Bir önceki yıldan 2 milyon 545 bin liralık bir devir vardı. Yine Anayasa Mahkemesinin yapmış olduğu inceleme sonucunda 2007, 2008 ve 2009 dönemlerine ilişkin olarak verilen 6 milyon 63 bin lira tutarında bir ceza bulunuyordu. Bu ceza haksız bir cezaydı. Anayasa Mahkemesi siyasi bir tavır aldı. Biz de bu cezaya karşı gereken adımları attık. Türkiye tarihinde ilk kez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bu konuyla ilgili dava açtık. Mahkemenin kararı emsal bir karar olacak. Açıkça söylüyorum; CHP’nin 1 lirasını bile kimseye yedirmeyiz. Hakkımızı sonuna kadar alacağız.”

Anayasa Mahkemesinin dışında, bir de SGK tarafından verilen 1 milyon 900 bin lira tutarında ceza olduğunu bildiren Oran, “Bütün cezalar düşünce 2013’te bütçemizde kullanılabilir net miktar 36 milyon 326 bin lira olarak ortaya çıktı” dedi.

Örgütlere 13,7 milyon yerine 17 milyon 271 bin 776 TL aktarıldı

Ellerindeki kaynağı en iyi şekilde kullanmaya çalıştıklarını ifade eden Oran, parti tüzüğünün 80. maddesine göre Hazine yardımının yüzde 40’ını örgütlere gönderdiklerini hatırlattı. Oran, “Bu yıl başında örgütlerimize yüzde 40 oranında, 13 milyon 714 bin 592 lira kaynak ayırdık. Ancak yıl sonu itibarıyla örgütlerimize ayırdığımız kaynak yüzde 50,4’e ulaştı. Örgütlerimize 17 milyon 271 bin 776 lira kaynak aktardık” dedi.

69 il ve ilçeye araç alındı

Bu arada tüm örgütlerin kiralarını yılbaşında, tek seferde yıllık olarak ödediklerini de anlatan Oran, farklı il ve ilçelerde 19 gayrimenkul alarak, örgütlerin kullanımlarına tahsis ettiklerini bildirdi.

Aralarında büyük illerin de olduğu örgütler için 69 araç aldıklarını belirten Oran, bugün itibarıyla halen 18 ilde araç bulunmadığını onları da yıl içerisinde almayı hedeflediklerini aktardı.

Geçen yıl daha önce yapılmamış bir şeyi hayata geçirdiklerini belirten Oran, “Genel merkezimiz 2012 ve 2013 yılları için 2 kez bağımsız denetimden geçti. Anlaştığımız bağımsız denetim firması, bizi sürekli denetliyor” açıklamasını yaptı.

Mobil aidat uygulamasından da bahseden Oran, bu şekilde 278 bin lira SMS geliri elde ettiklerini söyledi.

Çok çalışan örgüte daha fazla kaynak

Yeni bir mali sistem kurduklarını belirten Oran, 81 il ve 919 ilçe örgütünü, 2 ana başlık altında 5 kriter çerçevesinde değerlendirdiklerini kaydetti.

Her ilin nüfusuna, milletvekili sayısına ve ilçe sayısına baktıklarını anlatan Oran, “Performans açısından oy oranı ve üye sayısının seçmen sayısına oranını esas aldık. Daha çok çalışan, daha çok halkla kucaklaşan, oyunu artıran iller çok daha fazla kaynak aldılar.

Bu sistemle örgütlerimize mali bir öngörülebilirlik kazandırdık. 3 ayda bir sizlere daha önce açıkladığımız kaynağı gönderdik.

Böylelikle örgütlerimiz önünü görebildi, ne alacağını ne vereceğini bilerek hareket edebildi” değerlendirmesini yaptı.

Örgütlere bilgisayar ve internet altyapısı

Bu yıl yaklaşık 45 milyon lira tutarında bir hazine yardımı beklediklerini de açıklayan Oran, bu yardımın yüzde 40’ını yine örgütlere dağıtacaklarını söyledi.

Bu yıl yine yaklaşık 3,5 milyon lira tutan kiraları genel merkez olarak kendilerinin ödeyeceğini bildiren Oran, yardımların ise il ve ilçelere doğrudan gönderileceğini belirtti.

Muhasebe alanında otomasyon sistemine geçerek teknolojiyi çok daha etkin kullanacaklarını da vurgulayan Oran, “Örgütlerimizin ihtiyacı olan internet ve bilgisayar altyapısına kavuşmasını sağlayacağız. Yaklaşık 300 kadar bilgisayar alınması gerekiyor. Bu eksikliği de gidereceğiz” diye konuştu.

Yaklaşan yerel seçimlerle cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlatan Oran, örgütlerden kaynaklarını tasarruflu kullanmalarını da istedi.

Print Friendly, PDF & Email