Algı Yanılttı Gerçek Acıttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AKP’li bakanlar ve çocuklarının da karıştığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun, “yıllardır asılsız “ekonomi başarıları” ve sahte demokrasi söylemleriyle halkın gözünü boyayan;  yalan ve talanla ülkeyi soyup soğana çeviren AKP’nin ipliğini pazara çıkardığını” belirtti. Oran, “Şimdi, ülkeyi AKP’nin soygun ekonomisinden kurtarmanın zamanı geldi. Hukuk devletini ayaklar altına alan, güçler ayrılığı ilkesini çiğneyip tüm güçleri kifayetsiz muhteris ve ruhsal dengesi bozuk bir despotun uhdesine veren, faşizmi demokrasi diye yutturan AKP’den Türkiye’yi kurtarıp gerçek demokrasiyi kurmanın zamanı geldi. Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasakları önleyeceğini öne süren AKP 3 Y ile iktidara geldi ama bugün rekor üstüne rekor kırdığı 3 Y ile iktidardan iniyor. Artık yeni bir siyaset zamanı. Artık katılımcı, çoğulcu, uzlaşmacı, barışçı, saydam, hesap verebilen, hep bilen değil dinleyen, yeni siyaset anlayışına ihtiyaç var. Artık demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği, özgürlüğün en geniş yelpazede yaşama geçirildiği, iktidarın bağımsız kurumlarca denetlendiği,  kuvvetler ayrılığının uygulandığı bir Türkiye’ye geçmek zorunlu ve kaçınılmazdır. Büyük ülke olabilmek için güçlü ekonomiye sahip olabilmek için insani gelişmişlik ve demokrasi standartlarının çağdaş ülkeler seviyesinde olabilmesi için gelin 98 gün sonra yeni siyaset anlayışını hep birlikte gerçekleştirelim, özgürlüğün ve umudun Türkiye’sini elbirliğiyle inşa edelim” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

 • Yıllardır asılsız “ekonomi başarıları” ve sahte demokrasi söylemleriyle halkın gözünü boyayan;  yalan ve talanla ülkeyi soyup soğana çeviren AKP’nin ipliği pazara çıktı.
 • Bakanlar Kurulu’nun neredeyse dörtte birinin adının karıştığı Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk olayına ilişkin belge ve bulgular bir bir ortaya dökülüyor.
 • Üç bakan oğlu, bir bakan, belediye başkanları, bir kamu bankasının genel müdürü, üst düzey bürokratlar olmak üzere çok sayıda kişinin işin içinde olduğu ortaya çıktı.
 • Bu sayede, yıllardır inançlarını sömürerek kandırıp oyunu aldığı samimi inançlı vatandaşlarımız nezdinde de AKP’nin maskesi düştü.
 • İran asıllı Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) yönettiği ve Türkiye’de bakanların, çocuklarının, belediye başkanları ve üst düzey daha birçok görevlinin de adının karıştığı yolsuzluğun boyutunun tam 100 milyar Euro’yu bulduğu iddia ediliyor.
 • Türkiye gündemine oturan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında şu ana kadar toplam 17,5 milyon TL’lik rüşvet parası ele geçirildi.
 • Yolsuzluğun ana ayağı; ABD ambargosu nedeniyle İran’a gaz bedeli karşılığı altınla ödemenin ihracat gibi gösterilmesi işleminde AKP bakan ve bürokratlarının, baş aktör Reza Zerrab’la işbirliği… Bu işleme aracılık eden Halkbank Genel Müdürü, ihracattan sorumlu Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve oğlu, vatandaşlık, oturma, iş yapma izni gibi konularda yardımcı olan İçişleri Bakanı Muammer Güler ve oğlu ile AB’den sorumlu Bakan Egemen Bağış’ın hizmetleri karşılığı büyük hediyelerle taltif edildiği, evlerden çıkarılan deste deste paralardan anlaşılıyor.
 • TOKİ ve usulsüz arazilerin imara açılması ve belediyelerce usulsüz imar düzenlemesi yapmak, kültür-tabiat varlıklarının kanuna aykırı biçimde kullanılması, yani eski eser kaçakçılığı ise diğer yolsuzluğun diğer ayakları…
 • AKP, iktidar gücünü kullanarak operasyonları etkisiz kılmaya çalışsa da artık İpliği pazara çıkan AKP’nin maskesi düştü.
 • Fed kararı ile ekonomi çarkını emanet sıcak para ile çevirme kolaycılığında da deniz bitti. Yani artık AKP’nin, ekonomiyi sıcak para sömürüsüne açıp, halkı borçla tüketime teşvik ederek kağıt üzerinde ortaya koyduğu “büyüme-kalkınma” masalında da sona gelindi.
 • Şimdi, ülkeyi AKP’nin soygun ekonomisinden kurtarmanın zamanı geldi. Hukuk devletini ayaklar altına alan, güçler ayrılığı ilkesini çiğneyip tüm güçleri kifayetsiz muhteris ve ruhsal dengesi bozuk bir despotun uhdesine veren, faşizmi demokrasi diye yutturan AKP’den Türkiye’yi kurtarıp gerçek demokrasiyi kurmanın zamanı geldi.
 • Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasakları önleyeceğini öne süren AKP 3 Y ile iktidara geldi ama bugün rekor üstüne rekor kırdığı 3 Y ile iktidardan iniyor.
 • Artık yeni bir siyaset zamanı. Artık katılımcı, çoğulcu, uzlaşmacı, barışçı, saydam, hesap verebilen, hep bilen değil dinleyen, yeni siyaset anlayışına ihtiyaç var. Artık demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği, özgürlüğün en geniş yelpazede yaşama geçirildiği, iktidarın bağımsız kurumlarca denetlendiği,  kuvvetler ayrılığının uygulandığı bir Türkiye’ye geçmek zorunlu ve kaçınılmazdır. Büyük ülke olabilmek için güçlü ekonomiye sahip olabilmek için insani gelişmişlik ve demokrasi standartlarının çağdaş ülkeler seviyesinde olabilmesi için gelin 98 gün sonra yeni siyaset anlayışını hep birlikte gerçekleştirelim, özgürlüğün ve umudun Türkiye’sini elbirliğiyle inşa edelim.

 Basın Bülteni:
AKPNIN-PILI-BITTI_YOLSUZLUKRUSVET_SORUSTURMASI_UMUTORAN-1

Print Friendly, PDF & Email