Umut Oran: Bizzat Başbakan’ın devreye girmesi lazım

Doğum yapan anne çocuğunu kaybetti, akaryakıt, su ve gıda bitiyor!

ANKARA

Cizre-Nusaybin karayolunun kar nedeniyle kapanması üzerine yüzlerce araç içindeki binlerce yurttaşın mahsur kaldığı bildirildi. Burada mahsur kalan Yuşri Atlı isimli vatandaşın CNN Türk’ün canlı yayınına telefonla bağlanarak durumun vehametini anlatması üzerine harekete geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Şırnak ve Mardin valilikleriyle bağlantı kurarak acilen kurtarma işleminin başlatılmasını talep etti. Başbakan’a da çağrıda bulunan Umut Oran, “Her iki valimizle acilen telefonla bağlantı kurup konunun takipçisi olacağım, ancak bürokrasinin hızla işletilmesi açısından Başbakanlık makamı olarak sizin acilen duruma el atmanız gerekmektedir. Doğum yapan anne çocuğunu kaybetti, gıda, su ve akaryakıt bitmek üzere durum çok acil” dedi
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın acilen soruna el atması çağrısında bulunarak konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CNN Türk’ün canlı yayınında anlattı

Oran, önergesinde Şırnak’ın Cizre ilçesi ile Mardin’in Nusaybin ilçesi arasındaki karayolunun yoğun kar yağışı nedeniyle 72 saattir kapalı olduğunu belirterek, konuyu CNN Türk’ün canlı yayınında mahsur kalan vatandaşın bizzat ayrıntılarıyla anlattığına dikkat çekti. Umut Oran önergesinde şunları kaydetti:

Doğum yapan anne çocuğunu kaybetti, akaryakıt, su ve gıda bitiyor

“Bugün (13 Aralık 2013) saat 10.05’te CNN Türk’ün canlı yayınına telefonla bağlanan YUŞRİ ATLI isimli vatandaş “3 gündür burada mahsur kaldık, burada binlerce insan var. Nusaybin’e 50 km kala mahsur kaldık göz alabildiğine araç konvoyu var. Aradığımız tüm resmi yetkililer ‘bir saat içinde yol açılacak’ diyor, ama sonuç yok. Araçların yakıtı bitmek üzere gıda yok, su yok araç camlarını tıklatıp ekmek olup olmadığını soruyor insanlar. 2 gün önce araçta doğum yapıp çocuğunu kaybeden bir kadın da var, onun acilen alınması lazım buradan

TRT ekibi de mahsur kaldı

Ayrıca TRT 6 ekibinden Emrah Doğru da kendisine ulaşan CİHAN haber ajansına, “Biz Cizre’den Diyarbakır’a gitmek için gündüz yola çıktık. Ancak yağan kar nedeniyle yollar kapanmış. Şuanda Cizre-Nusaybin kara yolunda mahsur kaldık. Yol açma çalışmaları devam ediyor. Ancak çalışmalar yetersiz yetkililerin biran önce yolu açmalarını istiyoruz. Havalar çok soğuk sabaha kadar burada kalırsak donma tehlikesi olabilir.” açıklamasını yaptı.

Başbakan acilen devreye girmeli 

Her iki valimizle acilen telefonla bağlantı kurup konunun takipçisi olacağım, ancak bürokrasinin hızla işletilmesi açısından Başbakanlık makamı olarak sizin acilen konuya el atmanız gerekmektedir.”

72 mahsur kalma nasıl önlenemez?

CHP’li Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

– Bir devlet karayolunun üzerinde 72 saat boyunca yüzlerce araç ve binlerce vatandaşın mahsur kalması niçin önlenemiyor?
– Şırnak ve Mardin valileri bölgenin ana arterlerinden birisi olan Cizre-Nusaybin yolunun açılmasını niçin sağlayamıyor?
– Buradaki binlerce vatandaşımıza hızla ulaşarak acilen kurtarılmaları bakımından hangi önlemleri aldınız/alacaksınız?
– Buradaki insanlara akaryakıt, gıda ve su ulaştırılması için hangi girişimlerde bulundunuz/bulanacaksınız?
– Bölgeye acilen ambulans helikopter veya karda gidebilen paletli ambulans gönderilmemesinin gerekçesi nedir?
– İnsanlarımızın 72 saat boyunca mahsur kaldığı bu olay nedeniyle görevini ihmal eden kamu görevlileri kimlerdir, konuyla ilgili inceleme araştırma talimatı verdiniz mi? İnceleme-araştırma yapılmış ise sonucu nedir?

Print Friendly, PDF & Email