“Sirkeci istasyonu bitmediği için mi Marmaray burada durmuyor” 

“Sözcü gazetesi muhabirine saldıran güvenlik görevlisine kim talimat verdi?”

ANKARA

Açılışının üzerinden 24 saat geçmeden 4 kez elektrik kesintisi yaşanan, kapıları açılıp kapanmayan Marmaray’la ilgili sıkıntıları bir kez daha gündeme getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘“Marmaray’ı güvenli kılıp, teknik ve güvenlik eksiklerini tamamlanıncaya kadar seferlerin durdurulması talimatı verecek misiniz? Sirkeci istasyonu bitmediği için mi Marmaray’ın burada durmadığı duyumu doğru mudur? Sözcü gazetesi muhabirine saldıran güvenlik görevlisine kim talimat verdi?” diye sordu.

Marmaray’la ilgili teknik ve güvenlik sorunlarını açılış öncesinde TBMM gündemine taşıyarak uyarıda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle yeni bir soru önergesi hazırlayarak Meclis’e sundu.

4 kez kesintinin gerekçesi nedir?

Oran’ın önergesindeki sorular şöyle:

– Birçok teknik ve güvenlik sorunu olduğu uyarısını yaptığımız Marmaray seferlerini dün başlatmanızın üzerinden 24 saat geçmeden seferlerin durdurulmasının gerekçesi nedir?

– Bugün Marmaray’da 4 kez elektrik kesintisi yaşanması ve zaman zaman vagon kapılarının açılıp kapanmaması sorunun gerekçesi nedir? Bu tehlikeli durumun tekrarını nasıl önleyeceksiniz? Marmaray’da enerji güç destek sistemi alternatifleri yok mudur?

Tüpten yürüyerek karşıya geçme tehlikeli değil mi?

– Elektriklerin kesilmesi üzerine boğaz altındaki tüp içerisinde büyük kalabalıkların yürüyerek karşıya geçmesi tehlikeli bir durum değil midir? Bu tüpün inşası sırasında böyle bir acil durum öngörüldü mü? Yürümeyle oluşan titreşimin/salınımın yarattığı bir tehlike burada da söz konusu mudur?

Sözcü gazetesi muhabirine kim niçin saldırdı?

– Bugün yaşanan teknik sorunları yerinde saptayarak yayın yapmak isteyen Sözcü TV ve gazetesi muhabiri Edda Sönmez ile kameramanına saldırarak, çekim yapılmasını önleyen, kameranın görüntü almasını engelleyen 4-5 güvenlik görevlisi hakkında herhangi bir işlem yaptınız mı? Bu güvenlik görevlileri kimlerdir, engelleme/saldırı talimatını kendilerine kim/kimler verdiler?

– Sözcü ile birlikte yanlarında NTV, SkyTürk gibi TV’lerin muhabirlerinin de yayın yapmasına karşın niçin sadece Sözcü’ye yönelik engelleme yapıldı? Bu ayrımcılığın gerekçesi nedir?

Sirkeci istasyonu tamamlanmadığı için kullanılmıyor!

– Marmaray’ın Sirkeci’de durmayarak yolcuları Üsküdar’a götürmesinin gerekçesi nedir? Bu nedenle sefer sırasında yapılan “Değerli yolcularımız daha iyi hizmet verebilmek için trenlerimiz bir süre Sirkeci istasyonunda durmayacaktır” anonsunun anlamı nedir?

– Bana ulaşan duyumlara göre Sirkeci istasyonu henüz tamamlanmadığı için Marmaray bu istasyonu kullanamıyor ve sizin açılış seferinizde sırasında da bu istasyonda bu nedenle durulamadı. Bu duyum doğru mudur? İstasyon eksikken niçin açılış yaptınız?

– Bir gün önce açılışını yaptığınız Marmaray’da yolcuların Sirkeci’de indirilmeyerek karşı kıtaya, Avrupa’ya götürülmesi bir eksiklik değil midir?

Seferleri durdurma talimatı

– Marmaray’ı güvenli kılıp, teknik ve güvenlik eksiklerini tamamlanıncaya kadar seferlerin durdurulması talimatı verecek misiniz?

Print Friendly, PDF & Email