“Ziyaretiniz sırasında iç giyim mağazasının kepenk indirmesi talimatı mı verdiniz?”

“Mekanda müstehcenlik kontrolü yapan biriminiz mi var?”

ANKARA

CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Ankara’da bir AVM açılışına katıldığı sırada orada bulunan dünyaca ünlü Victoria’s Secret iç giyim mağazasının kepenklerinin kapatılması için bizzat koruma polislerinin talimat verdiği iddiasını TBMM’ye taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Erdoğan’a, geçen yıl da İstanbul’da benzeri biçimde cansız mankenlerin yine program öncesinde kaldırıldığını anımsatarak, “Ziyaretiniz sırasında iç giyim mağazalarının kepenk kapatması talimatı mı verdiniz? Programlarınız öncesinde mekanda müstehcenlik kontrolü yapan biriminiz mi var?” diye sordu.

Victoria Secret’in kepenkleri kim indirdi?

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Ankara’da dün bir alışveriş merkezinin açılışını yaptığınız sırada orada bulunan Victoria’s Secret isimli iç giyim mağazasının kepenkleri niçin kapatıldı? Sizin AVM’den ayrılmanızın ardından iç giyim mağazasının kepenkleri yeniden açılması karşısında bizzat korumalarınızın uyarısı üzerine kepenklerin kapatıldığı doğru mudur? Kepenk kapatma talimatını kim verdi, siz mi ekibinizi bu yönde uyarıyorsunuz?” sorularını yöneltti.

İç giyim mağazaları faaliyette bulunmasın mı?

Önergede yer alan diğer sorular şöyle:

– İç giyim mağazasının kepenklerinin indirilmesi talimatını siz verdiyseniz gerekçeniz nedir?

– İç giyim mağazalarının ticari faaliyette bulunmasının önünde bir yasal engel var mıdır?

Cansız mankenler müstehcen midir?

– Cansız mankenler ve üzerlerindeki çamaşırlar müstehcen midir? Bunların AVM içerisinde halk tarafından vitrinde görülüyor olmasının sakıncaları elerdir?

– Sizin katıldığınız programlar öncesinde ilgili mekanda resim, heykel gibi sanatsal ürünler ile cansız mankenlerle ilgili “müstehcenlik” kontrolünü yapan bir birim var mıdır? Varsa bu birim Başbakanlık’a mı, AKP Genel Başkanlığı’na mı bağlıdır? Böyle bir birim var ise burada çalışanların uymakla yükümlü olduğu kurallar nelerdir?

Geçen yıl da TİM’de kaldırılmıştı

– Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) tarafından İstanbul’da 6-8 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası fuarında, ödüllü tasarımcı Ece Arkhavi’nin deri kemer koleksiyonunu sergileyen vitrin mankenlerinin TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından kaldırıldığı yönünde haberler ulusal medyada yer almıştır. Benzer bir uygulamanın katıldığınız Türkiye Giyim Sanayicileri toplantılarında yaşandığı da bilinmektedir. Bu olaya dair tarafınıza 13 Aralık 2012 tarihinde yönelttiğim 7/14252 sayılı soru önergeme niçin yanıt verilmemektedir?”

Print Friendly, PDF & Email