CHP’li Oran, MEB’e Talim Terbiye Kurulu çalışmalarını sordu.

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu’nun ders kitaplarıyla ilgili çalışma yöntemi değişikliğini TBMM’ye taşıdı. Oran, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya, “TTK’dan onay alan bir kitap için 2013 yılında yayınevine ödenen meblağın 1 milyon TL’yi bulduğu doğru mudur? Kitap inceleme komisyonları yerine panelist sistem adı altında kitap incelemede hiçbir eğitim almamış ve internet yoluyla değerlendirme yapan kişilerin görevlendirme gerekçeleri nedir?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Bakan Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı oldukça yüksek meblağları gözden çıkararak yayınevlerinden satın aldığı kitapları kendi bünyesinde üretemez mi? Bu kitaplar yayıncılara oldukça ucuza gelmelerine rağmen neden bu kadar yüksek bir fiyatla devlet bunları satın almaktadır?” diye sordu.

Önergede yer alan diğer sorular şöyle:

Kitabı internet üzerinden inceleyen panelistler

– Talim Terbiye Kurulu’ndaki (TTK) kitap inceleme komisyonlarında çalışan yerleşik personelin ilişiği kesilerek, panelist sistem adı altında kitap incelemede hiçbir eğitim almamış ve internet yoluyla değerlendirme yapan kişilerin görevlendirme gerekçeleri nedir?

– Bu panelistler kimlerdir, eğitim durumları nedir, toplam kaç kişiden oluşuyorlar? İşe alınma ölçütleri nedir, panelistler ne kadar yetkindirler? Kitap başına inceleme için 800 TL mi almaktadırlar?

Moderatörler kimlerdir?

– Her incelenen kitap başvurusu için moderatör eşliğinde kaç panelist bir araya gelmektedir? Bu moderatörler kimlerdir, nasıl belirlenmektedir?

Bir kitaba 1 milyon TL mi ödeniyor?

– TTK’ya 1 Ocak 2003 tarihinden bu yana yıllar itibariyle kaç yazar/yayınevi kitabının inceletilmesi amacıyla başvurdu? Bunların ne kadarı kabul edildi?  Yıllar itibariyle, bir kitabın incelenebilmesi amacıyla yazarın/yayınevinin yatırması gereken meblağ kaç TL’dir ve bu meblağların yıllar itibariyle toplam miktarı kaç TL’dir?

– 2003 yılı başından bu yana TTK’nın onay verdiği kitapların isimleri, yazarı, yayınevlerinin listesi yıllar itibariyle nedir? Her bir kitap için ödenen telif miktarı kaç TL’dir, bu ödemeyi kim yapmaktadır? 2003 yılından bu yana yıllar itibariyle telif ödenen kitapların listesi ve toplam telif miktarı nedir? TTK’dan onay alan bir kitap için 2013 yılında yayınevine ödenen meblağın 1 milyon TL’yi bulduğu doğru mudur?

– Her bir kitap için yayınevine 1 milyon TL’ye varan meblağlar ödeniyor ise MEB bünyesindeki uzmanlar/öğretmenler aracılığıyla ders kitaplarının bizzat bakanlık tarafından hazırlanması niçin sağlanmıyor?

Telifi ödenip dağıtılmayan kitaplar

– TTK’nın 2003 yılından bu yana telifini ödeyerek satın aldığı ancak basımı yapılmayarak öğrenciye dağıtılmayan kitap var mıdır? Bunların sayısı, isimleri ve yayıncısı/yazarı kimdir? Bunların her birisine ödenen telif miktarı nedir?

Sürekli değişen ders programları

– TTK’nın ders programlarını, içeriklerini değiştirme ölçütü nedir? Her program değişikliğinin ardından ders kitapları da mı değişmektedir? Her dersin program değişikliğinin telif, kitap basımı, dağıtımı gibi etkenlerle birlikte devlete yaklaşık maliyeti nedir?

Print Friendly, PDF & Email