Umut Oran’dan Veysel Eroğlu’na sert tepki: Bakanlık makamı kendisine yaramamış!

“Üslub-u beyan ayniyle insandır”

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, İzmir Buca’da Mayıs ayındaki bir etkinlikte açık kalan kamera mikrofonları önünde AKP İzmir İl Başkanı’nın küfür etmesi ve kendisinin de CHP’li Buca Belediyesi’ne yönelik tehdit sözlerini görmezden gelerek, CHP’ye haksız eleştiri yöneltmesine sert tepki gösterdi.

Umut Oran, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı bakana yaramamış anlaşılan, kullandığı üslup son derece kaba. ‘Kendisine üslub-u beyan ayniyle insandır’ sözünü anımsatmakla yetineyim bu aşamada. Öte yandan Orman Bakanı, muhalefetin elindeki belediyelere yönelik baskı uygulamalarını kendi ağzıyla itiraf etmiştir. Bu baskı ise hukuk devletini değil orman kanununu uyguladığını göstermektedir” diye konuştu.

Küfür ve tehdit kameralara açıkça yansımıştı

İzmir Buca Gölet’te Mayıs ayı ortasında yapılan Yörük Şenliği’ne katılan Bakan Eroğlu’nun, yanında bulunan AKP İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ile yaptığı sohbet açık kalan mikrofon dolayısıyla basına yansıdı. Bakan Eroğlu konuşurken elektriklerin kesilmesi üzerine, AKP İl Başkanı Akay’ın ”Buca Belediye Başkanı elektrikleri kesiyor. Afedersin, … gidin benim tesisimden’ diyor” diye konuşmuş, Eroğlu’nun da “Tamam, ona da cezasını verelim. O tesis onaysızsa alalım elinden. Siz cezaları alın. Derhal alalım elinden. Bu hareketi yaptığı için de cezalandıralım. Bana dilekçe versinler. Ben bu esnada iptal edeyim onun şeyini de, atayım” karşılığını verdiği kameralara yansımıştı.

İlk önergeyi Cemil Çiçek engelledi ama

Bu durumu 22 Mayıs’ta TBMM’ye taşıyan Umut Oran’a, 28 Haziran 2013 tarihinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzasıyla gelen yazıda önergenin içtüzüğe aykırı olduğu öne sürüldü. Bunun üzerine konuyu bir kez daha değişik sorularla bu kez 1 Temmuz’da soran Oran’a Bakan Eroğlu bu kez yanıt vermek zorunda kaldı.

“Tesisi alalım elinden cezalandıralım”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtında, “benim sözlerimle ne kastettiğim açıktır” şeklinde yuvarlak bir ifade kullanarak konuyu geçiştirmesi dikkat çekti. AKP İzmir İl Başkanı’nın küfürlü konuşmasıyla ilgili soruları da görmezden gelen Eroğlu’nun, CHP’li Belediye Başkanına yönelik “Derhal alalım elinden. Bu hareketi yaptığı için de cezalandıralım” sözünü açıklamak yerine Umut Oran’ı üstü kapalı biçimde eleştirmeyi tercih etti.

Umut Oran: Bakanlık makamı kendisine yaramamış!

Bu yanıtı ve Bakan Eroğlu’nun üslubuna sert tepki gösteren Umut Oran ise şu açıklamayı yaptı:
“Orman ve Su İşleri Bakanlığı bakana yaramamış anlaşılan, kullandığı üslup son derece kaba. ‘Kendisine üslub-u beyan ayniyle insandır’ sözünü anımsatmakla yetineyim bu aşamada. Öte yandan Orman Bakanı, muhalefetin elindeki belediyelere yönelik baskı uygulamalarını kendi ağzıyla itiraf etmiştir. Bu baskı ise hukuk devletini değil orman kanununu uyguladığını göstermektedir.”

Bakanın yanıt veremediği sorular

Bakan Eroğlu’nun görmezden geldiği önergedeki can alıcı sorular ise şöyle:

– Bu sözleriniz hükümetinizin uyguladığı ‘ileri demokrasi’ye aykırı değil midir?

– Muhalefetin elinde olan belediyelere negatif ayrımcılık mı uyguluyorsunuz?

– “Ona da ceza verelim” demenizden dolayı daha önce de bu tür cezalar verdiğiniz anlaşıldığından bunların sayısı kaçtır, bu şekilde kaç belediye başkanına, yöneticisine idari ceza verdiniz? Bunların muhatapları ve cezaya konu işlemler nelerdir?

– Bugüne kadar bu şekilde sizin deyiminizle “iptal ettiğiniz, el koyduğunuz tesis sayısı kaçtır, bunlar hangi il/ilçede hangi siyasi parti yönetimindeki belediyelere aittir?

– İl başkanınızın küfürlü konuşmasından dolayı bir uyarıda bulundunuz mu, kendisine bir idari ceza verildi mi?

– Katıldığınız bu etkinliği düzenleyen dernek hangisidir? Dernek söz konusu etkinlik için Buca Belediyesi’nden izin isterken siyasetçilerin katılmaması koşuluyla izin aldığı halde buna aykırı davranarak sadece sizi çağırmasının gerekçesi nedir?”

NOT: Soru önergesi ve yanıtına buradan ulaşabilirsiniz:
http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=136056

Print Friendly, PDF & Email