“Ağır nakliye helikopteri Mİ-17’nin vurulma sonrasında Suriye topraklarına düşmesi mümkün mü?


“Düşürülen Mİ-17 yeni angajman kuralları sonrasında yaşanan ilk vaka mıdır?”

“Füzeyle vurulan helikopter pilotu paraşütü giyip atlayabilir mi?”

ANKARA

Suriye helikopterinin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Türk Hava Kuvvetleri F-16’larınca vurulmasına karşın nasıl olup da Suriye topraklarına düştüğü TBMM gündemine taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, MSB’ye, “Ağır nakliye helikopteri Mİ-17’nin vurulma sonrasında Suriye topraklarında düşmesi mümkün mü? Düşürülen Mİ-17 yeni angajman kuralları sonrasında yaşanan ilk vaka mıdır? Füzeyle vurulan helikopter pilotu paraşütü giyip atlayabilir mi?” sorularını yöneltti.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, dün düşürülen Suriye helikopteri ile ilgili bazı soru işaretlerini gündeme taşıdı.

Angajman sonrası kaç ihlal oldu?

CHP’li Oran’ın, Bakan Yılmaz’a yönelttiği sorular şöyle:

– Suriye’ye karşı geçen yıl ilan edilen yeni angajman kuralları sonrasında kaç kez hava sahamız bu ülkeye ait hava taşıtları tarafından ihlal edildi? Bu ihlali yapan taşıtın cinsi ve ihlalin yapıldığı tarih ve zaman nedir? İhlaller karşısında hangi girişim ve müdahalelerde bulunuldu, sonuçları ne olmuştur?

Dünkü ihlal ilk miydi?

– Yeni angajman kuralları sonrasında dün saat 14.25’te Suriye’ye ait Mİ-17 tipi bir helikopterin Hatay üzerinden hava sahamızı ihlal etmesi yaşanan ilk vaka mıdır?

Suriye topraklarına nasıl düşebildi?

– Sınırımızı 2 km ihlal ettiği belirtilen ve manevra kabiliyetinin çok düşük olduğu bilinen Mİ-17 Suriye helikopterinin, Türk F-16’larınca vurulmasının ardından sınırdan 2 km içeride Suriye topraklarında yere düşmesi mümkün müdür? Bu nasıl gerçekleşmiştir?

Birkaç saniyede paraşüt takmak mümkün mü?

– Mİ-17 tipi helikopterlerde pilotlar, uçuş esnasında paraşütlerini sırtlarında mı taşırlar yoksa oturdukları koltukların altında mıdır? Paraşütler koltuk altlarında ise F-16 gibi ileri teknoloji ürünü savaş uçağının yaptığı füze atışı sonrasında hedef konumundaki Mİ-17’nin pilotlarının birkaç saniye içerisinde paraşütlerini giyerek atlaması teknik ve askeri olarak mümkün müdür?

– Düşürülen helikopterde GPS tarzı dijital konum belirleme sistemleri var mıdır? Düşürülen Suriye helikopterinde saldırı amaçlı silah-füze sistemi saptandı mı?

– Mİ-17’lerin genelde ordularda keşif, gözetleme, nakil işleri için kullanıldığı bilgisi doğru mudur?

Print Friendly, PDF & Email