“Polislerin müdahale araçları arasında taş bulunmakta mıdır?”

“Emniyet mensuplarına taş atma eğitimi veriliyor mu?”

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, polisin son olarak Kadıköy’de uyguladığı ve evlere taş atmaya kadar varan aşırı ve orantısız şiddeti TBMM gündemine taşıdı. Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, ““Polislerin müdahale araçları arasında taş bulunmakta mıdır? Emniyet mensuplarına taş atma eğitimi de verilmekte midir? Polisin vatandaşın evine taş atmasının herhangi bir hukuki dayanağı var mıdır” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 11 Eylül 20132 gecesi Kadıköy’de yaşanan polis şiddetini, İçişleri Bakanı Güler’in yanıtlaması istemiyle soru önergesine dönüştürdü. Önergesinde, https://www.youtube.com/watch?v=kDuY0ZQoCrQ adresinde yer alan görüntülere atıf yapan Umut Oran, “Bu görüntülere göre 11 Eylül 2013 tarihinde, Kadıköy ilçesindeki bir sokağa müdahale eden sivil giysili ve üniformalı polis memurları öncelikle bir vatandaşa orantısız şiddet uygulamış, darp etmiş, daha sonra çevredeki vatandaşlara hakaret etmiş arkasından da evinde oturmakta olan şahısların evlerine taş atmıştır” dedi.

Taş atmanın hukuki dayanağı nedir?

Oran’ın, İçişleri Bakanı’na yönelttiği sorular şöyle:

– Emniyet görevlilerinin güvenlik hizmeti sunarken vatandaşın evine taş atması ilgili genelge, yönetmelik, tüzük ve kanunlarda herhangi bir hukuki dayanağa sahip midir?

– Hukuka aykırı bu hareket yüzünden ilgili memurlar hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma başlatılmış mıdır, sonucu ne olmuştur?

Aşağıya gel aşağıya!

– Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak için yasalar çerçevesinde orantılı müdahale yetkisi bulunan polis memurları bir sokakta vatandaşlara hakaret edip, evlerine taş atıp, “aşağıya gel aşağıya” gibi tehditkâr bir üslupla bağırırken, hal ve tavırlarından amir olduğu anlaşılan bir şahıs da emirler vermektedir. Bu şahıs hakkında bu herhangi bir adli veya idari soruşturma açılmış mıdır, sivil görünümlü bu şahsın Emniyetteki görevi ve konumu nedir?

– Evine taş atılan vatandaşların maddi ve manevi zararlarını karşılamak için Bakanlığınız tarafından atılan adımlar nelerdir?

Polise taş atma eğitimi veriliyor mu?

– Gözyaşartıcı gaz, cop ve daha birçok teknik ekipmanla desteklenen polislerin müdahale araçları arasında taş bulunmakta mıdır? Emniyet mensuplarına taş atma eğitimi verilmekte midir? Daha önce de sapanla taş atan bir emniyet mensubunun görüntüleri ulusal medyada yer almıştır. Taşlı sopalı polis görüntüsünün Emniyet Teşkilatının toplumsal saygınlığına verdiği zararları önlemek için bakanlığınıza bağlı birimler tarafından hangi adımlar atılmıştır?

Print Friendly, PDF & Email