CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal (SE) Etik Komitesi’nin 2 günlük toplantısına katılmak üzere bugün Londra’ya gitti. CHP’nin 90. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Genel Merkez’de düzenlenecek programın son kontrollerini de yaptıktan sonra Londra’ya giden Umut Oran, toplantıda CHP’nin Suriye konusundaki girişim ve hassasiyetlerini de katılımcılarla paylaşacak.
 
SE toplantılarında 2 yıldır CHP’yi temsilen eden Umut Oran, 4-5 Şubat 2013 tarihinde Portekiz’de gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısında Etik Komite üyeliğine seçilmişti. Sosyalist Enternasyonal’in sabit görev yapan komitelerinden birisi olan Etik Komite, Konsey’in üyeleri arasından ve Konsey tarafından seçilmiş 15 üye partiden oluşuyor.
 
Üyelik başvurularını takip etmek, üye partilerin etik şarta uygunluklarını denetlemek ve bu alanlarla ilgili Konseye tavsiye niteliğinde görüş bildirmekle görevli olan Etik Komite, Konsey tarafından organize edilen toplantıların dışında yılda en az iki defa toplanıyor.
 
Etik Komite’nin 9 Eylül 2012’de (bugün) gerçekleştirilecek toplantısında Komite Başkanı seçilecek, sonraki dönem için Komite Çalışmalarının anahatları belirlenecek, 28 Ağustos 2012 de Güney Afrika’da gerçekleştirilen bir önceki Etik Komite toplantısının tutanakları kabul edilecek ve son toplantıdan beri alınan üyelik ve tüzük değişiklikleri başvuruları ile karara bağlanmamış tam üyelik başvuruları değerlendirilecek.
 
Umut Oran toplantıda CHP’nin Suriye konusundaki girişim ve hassasiyetlerini de katılımcılarla paylaşacak.

Print Friendly, PDF & Email