Babacan’a göre Erdoğan’ın şikâyet ettiği banka masrafları için MB’nin tebliğinde değişiklik yeterli 

Erdoğan’ın “Gözünüzü kara toprak doyursun” diye tepki gösterdiği bankaların vatandaşa kestiği ücretlere ilişkin düzenlemeyi kendi yardımcısı Babacan savundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Hükümetin samimiyete ihtiyacı var. Başbakan ayrı telden çalıyor, bakanları ayrı telden” dedi.

ANKARA – Bankaların vatandaşlardan çeşitli kalemlerden aldığı faiz dışı ücretlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Gözünüzü kara toprak doyursun” diye tepki gösterirken Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Merkez Bankası’nın bir tebliğine göre bankaların faiz dışında sağlanacak diğer menfaat ve tahsil edilecek masrafların nitelikleri ve sınırlarını serbestçe belirleme hakları olduğunu savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Hükümetin samimiyete ihtiyacı var. Başbakan ayrı telden çalıyor, bakanları ayrı telden” dedi.

Bankaların vatandaşlardan faiz gelirleri dışında “havale”, “EFT”, “hesap işletim bedeli” gibi yaklaşık 30 farklı kalemden kestiği ücretlerden elde ettikleri gelir milyarca TL’yi buluyor. Umut Oran’m konu hakkındaki soru önergesini yanıtlayan Babacan’ın verdiği yanıt AKP hükümetinin bu konudaki samimiyetsizliğini ortaya koydu.

Oran, bir bankanın Ankara Ulus’taki şubesinden hesabına havale yapmak isteyen Kızılay’daki vatandaştan bankanın istediği masraf bedelinin Kızılay’dan Ulus’a gidecek bir taksinin ulaşım bedelinden pahalı olduğuna dikkat çekti.

Babacan: Merkez belirler

Oran, bankaların çeşitli isimler altında vatandaştan aldığı ücret bedellerinin miktar ve türlerine bir sınırlama getirilip getirilmeyeceğini; tüm bankalar için tek bir tarif getirilip getirilmeyeceğini sordu.

Oran’ın soru önergesini yanıtlayan Babacan, bankaların kredi kartlarına ilişkin akdi ve gecikme faiz oranlarını Merkez Bankası tarafından belirlenen oranları geçmemek üzere belirlediğini ifade etti.

Bankaların faiz dışında sağlanacak diğer menfaatleri hakkındaki düzenlemenin MB’nin 2006/1 sayılı tebliğinde yer aldığını belirten Babacan, “Bankalar tarafından faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırlarının serbestçe belirleneceği hüküm altına alınmıştır” diye konuştu.

Başbakan ve Babacan ayrı telden çalıyor

Bu yanıtı eleştiren Oran ise, şu tepkiyi verdi:

“Biz tüm bankalar için masraf ve işlem ücretlerinde bir eşik belirlenemez mi niçin her banka ayrı ayrı ücret alıyor diye soruyoruz sayın bakan bu sorumuzu görmezden geliyor. Öncelikle bu hükümetin samimiyete ihtiyacı var. Başbakan ayrı telden çalıyor bakanları ayrı telden çalıyor. Başbakan bankacılara “gözlerini kara toprak doyuracak” diyor emri altındaki bakan Merkez Bankası’nın tebliğine sığınıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Çıkartırsın yeni bir tebliğ olur biter, TBMM’den her gün kişiye özel yasa geçirmekten çekinmeyen AKP bir tebliğ çıkarmaktan mı korkuyor. Sayın Babacan’ın, Başbakan Erdoğan’ın direktiflerini uygulamasını bekliyoruz. Bankacılık sektörünün yılın ilk 6 ayında faiz dışı gelirleri 16 milyar TL olmuş, ama bakan bey sorumuzu yanıt bırakıyor. Ama bu işin peşini bırakmayacağım belki yeniden sorunca bakan bu kez o soruyu da görecektir.”

NOT: Önerge ve yanıtına buradan ulaşabilirsiniz: www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=121559

Print Friendly, PDF & Email