CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Taksim protestoları sırasında tüm dünyada simge haline gelen “Kırmızılı Kadın” fotoğrafını çeken Reuters foto muhabiri Osman Örsal’ın da aralarında bulunduğu yabancı basın organlarına çalışan Türk vatandaşı gazetecilerin boy boy fotoğraflarının Anadolu Ajansı (AA) tarafından servis edilmesine dair soru önergesini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yanıtladı. Arınç, “Ajansın foto muhabirlerini hedef haline getirme gibi bir niyet asla olmamıştır, olması da düşünülemez. Dolayısıyla herhangi bir medya çalışanının fotoğrafını çekmek gibi özel bir gayret içine de girilmemiştir” dedi.

Özel notla fotoğraf servisi

AA’nın 18 Haziran 2013’te servise koyduğu bazı fotoğraflarda, “Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları, aralarında CNN International ve BBC gibi ünlü televizyon kanalları ile Reuters gibi haber ajanslarının da bulunduğu yabancı medya kuruluşlarının “Türkiye’de iç savaş var” gibi yansıtması, tepki topladı. Türkiye’de aralarında Bakanların da olduğu pek çok kimse sosyal medya üzerinden örgütlenerek uluslararası medya kuruluşlarına karşı kampanya başlattı” notunu kullanması basın örgütlerinin tepkisini çekmiş, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da 19 Haziran’da TBMM’ye verdiği soru önergesiyle bu gelişmeyi TBMM gündemine taşımıştı.

Hedef yapma gayreti asla olmadı

Anadolu Ajansı’nın, her gün ortalama bin fotoğraf yayınladığını belirten Arınç, Haziran ayı boyunca Türkiye genelinde gezi parkı olaylarına bağlı olarak abonelerine beş bin fotoğraf servis ettiğini bildirdi. Arınç yanıtında, “Ajansın foto muhabirlerini hedef haline getirme gibi bir niyet asla olmamıştır, olması da düşünülemez. Dolayısıyla herhangi bir medya çalışanının fotoğrafını çekmek gibi özel bir gayret içine de girilmemiştir” dedi.

Muhabir fotosu niçin servis edildi?

Umut Oran, Arınç’a şu soruları yöneltmişti:

– Türkiye’de yabancı basın kuruluşları adına çalışan Türk vatandaşı muhabir-foto muhabirlerinin fotoğraflarının AA tarafından çekilerek servis edilmesinin gerekçesi nedir?

– AA’nın bu yayın tavrıyla Türk vatandaşı olan gazeteciler hedef haline getirilmiş olmuyor mu?

Kırmızılı Kadın fotoğrafçısı rastlantı mı?

– Taksim protestosunu tüm dünyaya mal eden ‘Kırmızılı Kadın’ fotoğrafını da çekmiş olan Reuters foto muhabiri Osman Örsal’ın bu kapsamda hedef gösterilmiş olması bir rastlantı mıdır?

Saldırı yaşanırsa sorumlusu kim olacak?

– Osman Örsal dışında, AFP Muhabiri Bülent Kılıç, EPA Muhabiri Sedat Suna, Murad Sezer’in protestolar içerisinde çalışırken fotoğraflarının çekilmesi için peşlerine özel foto muhabir mi görevlendirdiniz?

– Bu gazetecilere herhangi bir saldırı durumunda sorumlusu kim olacaktır?

Print Friendly, PDF & Email