CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın sorusunu 5,5 ay sonra yanıtlayan Milli Savunma Bakanı, 63’ü muharip 110 askeri pilotun 2013 yılı başında bir ay içerisinde istifa ettiğini doğrularken, bir F-16 pilot teğmeninin eğitimi için 4 milyon TL harcandığını, halen 11 pilot generalin cezaevinde olduğunu bildirdi.

Yanıt 5,5 ay sonra geldi

CHP’li Oran’ın, Başbakan Tayyip Erdoğan’a 5 Şubat ayında yönelttiği soru önergesine yanıt 5,5 ay sonra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi.

63’ü muharip 110 askeri pilotun istifasını doğruladı

Bakan Yılmaz yanıtında, 2013 yılı başında sadece bir ay içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 110 savaş uçağı pilotunun istifa ettiğini kabul etmiş oldu. Bakan Yılmaz yanıtında, “2013 yılı Ocak-şubat emeklilik/istifa döneminde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 63’ü muharip jet uçağı pilotu olmak üzere toplam 110 pilot subay istifa ile TSK’den ayrılmak içini müracaatta bulunmuştur” dedi.

Oran vermekten kaçındı

Bakan Yılmaz, 110 pilot subayın istifasının Türkiye’deki askeri pilotların yüzde 15’ine denk düştüğü duyumunun doğru olmadığını belirtirken yanıtında oran vermekten kaçınması dikkat çekti.

F-16 pilotu olmak için en az 283 sorti gerekiyor

Umut Oran’ın önergesinin yanıtında, Hava Harp Okulu’ndan mezun olan bir teğmenin F-16 pilotu olmak için toplam 283 sortide 342 saat uçuş ve 85,5 saat simülatör eğitimi ve 853 saat teorik eğitim olmak üzere yoğun bir başlangıç-temel-tekamül uçuş ve harbe hazırlık eğitimleri geçirdiği bildirildi.

F-16 teğmeninin maliyeti 4 milyon TL

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, “Cezaevinde tutuklu bulunan pilot general sayısı 11’dir. 2012 yılı belirlenen birim maliyetlere göre bir F-16 pilotu teğmenin maliyeti 4 milyon TL’dir” dedi.

“YAŞ’ta önlem aldınız mı” sorusu yanıtsız kaldı

CHP’li Oran’ın, Başbakan’a yönelttiği soru önergesinde yer alan ancak yanıtsız bırakılan sorular şöyle:

“- İstifa eden 110 savaş uçağı pilotunun görev yaptıkları F16 ve F4 filo komutanlıklarına göre dağılım sayısı nedir?

– 110 savaş uçağı pilotunun istifasının olağanüstü bir durumda, harekât esnasında bazı uçaklarımızın kullanılamayacağı sonucunu doğuracağı duyumu doğru mudur? Bu durum ülke güvenliğini tehlikeye düşürmez mi?

– Orgeneral Bilgin Balanlı da dâhil olmak üzere halen çeşitli gerekçelerle cezaevinde tutulan toplam 17 pilot generalin kısa süre önce yaptığı “Bu gidişle, uçağımızı kullanacak pilot kalmayacak” uyarısının ardından, Yüksek Askeri Şura Başkanı olarak bu olumsuz gidişatı durdurmak için herhangi bir girişimde bulundunuz mu, bulundunuzsa sonucu ne oldu?

– Sicili temiz, başarılı, örnek çok sayıda üstsubay ve general/amiral hakkında yürütülen belli davaların olumsuz sonucu olarak bugün bu noktaya gelindiği şeklinde kamuoyunda oluşan değerlendirmenin gerçeklik payı nedir?

– Zorunlu hizmet süresini tamamlamasının ardından, henüz emeklilik zamanı gelmediği halde istifa ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ayrılan pilot sayısı 2002 yılından itibaren yıllar itibariyle ayrı ayrı kaç kişidir? Bunların kaçı F16 ve F4 pilotudur?”

NOT: Soru önergesi metni ve MSB yanıtına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=121024

Print Friendly, PDF & Email