CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 24 Mayıs’ta TMSF tarafından el konulan Çukurova Holding’e bağlı Akşam Gazetesi, SKY 360 televizyonu, Alem FM ve Alem Dergisi’nin neden Kamu İhale Kanunu çerçevesinde açık ihale usulü ile satılmadığını, bu yayın organlarının değer tespitinin ne zaman yapıldığını Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açıklamasını istedi. Bu yolla kamunun herhangi bir zarara uğrayıp uğramadığının belirlenmesini isteyen Oran, Başbakan yardımcısı Ali Babacan’a şu soruları yöneltti:

Satış neden Kamu İhale Kanunu’na göre yapılmadı? 

– İhalesiz satış usulü neye göre belirlenmiştir niçin Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde açık ihale usulü ile satış hükümleri doğrultusunda satış gerçekleştirilmemiştir?

Satışa hangi tarihte karar verildi? 

– Bahsi geçen yayın organlarının satışına hangi tarihte karar verilmiştir, alıcılara hangi usulle duyurulmuştur?

Değer Tespiti ne zaman yapıldı? 

– Akşam Gazetesi, SKY 360 Televizyonu, Alem FM ve Alem dergilerinin değer tespiti hangi tarihte yapılmıştır, bu tespit çalışmasına göre bahsi geçen yayın organlarının ayrı ayrı değerleri nedir?

– 2002 – 2012 yılları arasında yıllara göre TSMF tarafından el konulan şirketler ile TMSF’ye devredilen varlıkların üçüncü şahıslara satışları  için hangi usuller benimsenmiştir, bu satışlar toplamında kamuya ne kadar kaynak aktarılmıştır?

Print Friendly, PDF & Email