ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Barış Alpuğan’ın dahiliye sınavının ortasında polis tarafından gözaltına alınmak istendiği, ancak hocasının izin vermemesi sayesinde öğrencinin sınav bitiminde gözaltına alındığı iddiasının doğru olup olmadığını İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını istedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Alpuğan hakkındaki iddiayı gündeme getirdi.

Oran önergesinde yanıt bekleyen sorular şöyle:

– Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Barış Alpuğan 16 Temmuz 2013 tarihinde gözaltına alındı mı, alındı ise gerekçesi nedir?

Hocası mı izin vermedi?

– Tıp fakültesi öğrencisi Barış Alpuğan’ın dahiliye sınavındayken polis tarafından gözaltına alınmak istendiği, ancak sınavı yapan öğretim üyesinin izin vermemesi sayesinde sınav sonunda gözaltına alındığı bilgisi doğru mudur?

– Henüz soruşturma aşamasındaki bir dosyada, bir öğrenci ve ailesi için çok önemli olan sınavın bitmesini beklenmeden polis tarafından gözaltına alınmak istenmesinin acil ve zorunlu gerekçeleri nelerdir?

– Bu durumda ilgili kişinin polis tarafından sınav sonunda gözaltına alınması ile sınav sırasında gözaltına alınması arasında uygulama bakımından  ne gibi farklar vardır?

Sınavın sonu beklenemez mi?

– Benzeri durumlarda ifadesine başvurulacak kişilerin, şüphelilerin sınav sırasında yakalanması gereken durumlarda, söz konusu sınavın bitmesinin beklenmesi yönünde bir talimat verecek misiniz?

Soru Önergesi:
taksim-gozalti-tip-ogrencisi-baris-alpugan-1

Print Friendly, PDF & Email