CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, TSK’nın yapısının değiştirilmesi için bazı adımlar atıldığı, bu kurumların da yoğun bir baskı altında olduğu yönündeki iddiaların giderek yoğunlaştığını belirterek, “Başta hükümet olmak üzere herkesi bu kurumları korumaya ve bu kurumların dengesiyle oynamamaya çağırıyorum” dedi. 

“Kimse askeri okulları kendi ideolojisi ve talepleri doğrultusunda dizayn etmeye kalkışmamalı, bu hareketlerin sonu ülkemiz için gerçekten vahim olur”

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, TSK’nın yapısının değiştirilmesi için bazı adımlar atıldığı, bu kurumların da yoğun bir baskı altında olduğu yönündeki iddiaların giderek yoğunlaştığını belirterek, “Harp okullarında ve askeri liselerde neler oluyor? Başta hükümet olmak üzere herkesi bu kurumları korumaya ve bu kurumların dengesiyle oynamamaya çağırıyorum. Kimse askeri okulları kendi ideolojisi ve talepleri doğrultusunda dizayn etmeye kalkışmamalı, bu hareketlerin sonu ülkemiz için gerçekten vahim olur” dedi.

İletilen duyumlar var

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, kendisine TSK ile ilgili olarak ulaşan bazı duyumları yazılı basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı. Umut Oran’ın açıklaması şöyle:

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesini yetiştiren ve dünyada da kendi alanında lider durumda olan harp okulları ve askeri liseleri geliştirmek hepimizin görevi. Bugüne kadar her zaman onur duyduğumuz subaylar yetiştiren bu okullarda son zamanlarda yaşanan bazı gelişmeler ise hepimizi kaygılandırıyor. Özellikle TSK’nın yapısının değiştirilmesi için bazı adımlar atıldığı, bu kurumların da yoğun bir baskı altında olduğu yönündeki iddialar giderek yoğunlaşmaktadır. Başta hükümet olmak üzere herkesi bu kurumları korumaya ve bu kurumların dengesiyle oynamamaya çağırıyorum. Kimse askeri okulları kendi ideolojisi ve talepleri doğrultusunda dizayn etmeye kalkışmamalı, bu hareketlerin sonu ülkemiz için gerçekten vahim olur.

Bu sebeple bana ulaşan bazı vahim iddiaları Milli Savunma Bakanlığı gündemine de taşıyacağım. Ancak MSB’nin konuya hızla eğilmesi ve gereken önlemlerin alınması amacıyla kamuoyu aracılığıyla bu vahim iddiaların bir kısmının acilen gündeme getirilmesi gerekmektedir. Hükümetin ve MSB’nin yanıt vermesi gereken bazı iddialar şöyle:

Askeri lise kaynaklılar niçin devre kaybediyor

1-     Harp okullarında eğitim almakta olan askeri lise çıkışlı öğrenciler, sivil liselerden gelen öğrencilere göre neden daha fazla devre kaybediyor?

2-     Askeri lise çıkışlı öğrencileri bir yıldırma politikası mı uygulanıyor?

“Şuradaki dağın ismi nedir” sorusu

3-     Neden askeri liselerden gelen ve FYO (Fakülte Yüksekokulda okuma) hakkı kazanan öğrencilere mülakat sınavlarında “şuradaki dağın ismi nedir” gibi alakasız sorular soruluyor?

4-     Bu mülakatları yapan komutanların kimlikleri neden saklanıyor? Mülakattan elenip de Kara Harp Okulu (KHO) intibak kampına katılan kaç öğrenci halen KHO’na devam etmektedir?

Öğrencilerin okul bırakmaları arttı

5-     Son 10 yılda Harp Okullarından toplam 1764 öğrenci ayrılırken, sadece 2007’den sonra ayrılanların sayısı 1439. 10 yılda Harp Okullarından ayrılanların yüzde 81,5’i 2007’den sonra ayrılmış. Medyaya yansıyan haberlerde de askeri lise çıkışlı öğrencileri yıldırmak için “şok mangaları” kurulduğu, bu öğrenciler eliyle bazı komutanların askeri lise çıkışlı öğrencilere mobbing yaptığı iddia ediliyor. Bu okullarda mobbing ve insanlık dışı muamele ile öğrencilerin okuldan ayrılmaya zorlandığı doğru mu?

6-     2010 yılında Deniz Harp Okulu’nda eğitim görmekte olan bazı Deniz Lisesi mezunu öğrencilere yönelik iftiralar atılmış, bazı internet sitelerinde de “eşcinsel” oldukları iddia edilmiştir. Söz konusu öğrencilere iftira atıldığı ortaya çıkmıştır, bu iddiaları ortaya atan gazeteler ve yayın kuruluşlarına karşı hangi hukuki işlem yapılmıştır?

7-     Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu için müracaatta bulunan adayların evlerine, bu okullarda okuyan öğrencilerin “ahlaksız” ve “eşcinsel” olduğu yönünde bir takım ifadeler içeren CD’ler gönderildiği iddia edilmektedir. Müracaatta bulunan adayların adreslerini kim almıştır, Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi’ne yönelen bu saldırının sorumluları neden ortaya çıkartılmamıştır?

8-     2006-2013 yılları arasında harp okullarından kaç askeri lise kaynaklı öğrenci ve kaç sivil lise kaynaklı öğrenci mezun olmuştur?

Basın Açıklaması:
tsk-harbiye-askeri-lise-vahim-iddialar-basin-aciklamasi-1

Soru Önergeleri:
harbiye-sorularinin-tamami-burada-1

Print Friendly, PDF & Email