Cemil Çiçek, kimin Meclis Başkanı? Halkın mı Erdoğan’ın mı?

2. Dönemde artık Recep Tayyip Erdoğan’ın değil milletvekillerinin başkanı ol 

“İki ayyaş” önergesini iade eden Çiçek’e Umut Oran’dan sert tepki: 

“Meclis Başkanı’nın görevi Erdoğan’ı korumak değildir” 

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “iki ayyaşın yaptığı yasa” sözüyle kimleri kastettiğine ilişkin soru önergesinin TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından işleme konulmadan iade edildiğini belirterek, bu duruma sert tepki gösterdi. Oran, “Sayın Cemil Çiçek, kimin Meclis Başkanı? Halkın mı Erdoğan’ın mı? 2. dönem TBMM başkanlığında Recep Tayyip Erdoğan’ın değil artık milletvekillerinin başkanı olmalıdır. Meclis Başkanı’nın görevi Erdoğan’ı korumak değildir” dedi.

Oran, her yasama yılını sonunda geceyarısı önergeleriyle TBMM’nin sabaha kadar çalıştırılması nedeniyle yaşanan girenlik ve kavgaların sorumlusunun da Cemil Çiçek olduğunu belirterek, “Her yasama yılının sonunda, tatil öncesinde AKP’nin gelenek haline getirdiği bu tablolar utanç vericidir ve bunun sorumlusu TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’tir, bu durumu görmezden gelmesi ve bu şiddet ortamını yaratması kabul edilemez” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, yazılı bir basın açıklaması yaparak, Erdoğan’ın “İki ayyaş” sözüyle ilgili önergesini iade eden TBMM Başkanı Çiçek’e tepki gösterirken, yasama yılı sonunda yaşanan gerginlik ve kavgalar dolayısıyla Erdoğan ve Çiçek’i kınadı.

TBMM Başkanı’nın görevi, Başbakanı koruyup kollamak mı?

Önergesinin “istişare amaçlı” olduğu gerekçesiyle iade edildiğini belirten Oran, “TBMM Başkanı, sadece Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasından çıkanları emir telakki ederek, tamamen buna angaje olamaz. Anayasamız var TBMM İçtüzüğümüz var ve kendisinden İçtüzüğü TBMM’de temsil edilen 4 parti için de eşit uygulamasını bekliyoruz. TBMM Başkanı’nın görevi Başbakan’ı koruyup kollamak, onun zaten kendi ağzından çıkmış sözlerinin TBMM tutanaklarına geçmesini önleyerek, AKP Genel Başkanı’nı zor durumda bırakmamak için ilgili önergeleri reddetmek değildir” dedi.

Bu Meclis 2013 Türkiye’sine yakışmıyor

“TBMM Başkanlığı’na yeniden seçilen Sayın Çiçek’in en azından ikinci dönem artık tarafsız, partilerüstü bir Meclis Başkanlığı yapmasını bekliyoruz” diyen Oran, açıklamasında şunları kaydetti:

“AKP döneminde maalesef Başbakan’ın talimatıyla TBMM bir torba yasa fabrikasına dönüştürülmüştür. Günde ortalama 14-16 saat çalıştırılan milletvekilleri, içeriğinde ne olduğunu bilmeden, iktidardan gelen son dakika önergelerini anlamadan ellerini kaldırıp indiriyor. Özellikle AKP grubunun durumu ise daha vahim, kulislerden koştura koştura içeri giren milletvekilleri kendi grup başkanvekillerine bakarak ellerini ret veya kabul için havaya kaldırıyor, yasama faaliyeti bu olamaz. Bu tablo 2013 Türkiye’sine yakışmıyor.”

Kavgaların sorumlusu Cemil Çiçek’tir

TBMM’de, insan haklarına da aykırı olan bu tablo dolayısıyla sinirlerin gerildiğini ve psikolojileri bozulan milletvekillerinin en ufak bir gerginlikte patlayarak hiç istenmeyen kavga görüntülerinin yaşandığına dikkat çeken Umut Oran, “Her yasama yılının sonunda, tatil öncesinde AKP’nin gelenek haline getirdiği bu tablolar utanç vericidir ve bunun sorumlusu TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’tir, bu durumu görmezden gelmesi ve bu şiddet ortamını yaratması kabul edilemez” dedi. CHP’li Oran’ın açıklaması şöyle:

Yangından mal kaçırmak ve TBMM TV sansürü

Vatandaşımızdan inanılmaz telefonlar geliyor geceyarıları görüşülen yasa tasarısı ve teklifleriyle ilgili zira evinden oturduğu yerden TBMM’yi izleyemiyor, bir anlamda denetim görevini yapamıyor ve haklı olarak “yangından mal kaçırır gibi ne görüşülüyor TBMM’de” sorusunu yöneltiyorlar. TBMM çalışmalarını halktan kaçırmak, son dakika golleriyle Başbakanın istediği, ağzından çıkan her sözü yasa maddesi haline getirmek için TBMM TV’yi sansürlemek de Sayın Çiçek’in kişisel siyasi tarihinin unutulmazları arasında yerini alacaktır.

Bizi şaşırtıp önergeyi işleme alsın 

Sonuç olarak Sayın Cemil Çiçek’i, vatandaş nezdinde TBMM’ye olan güveni yeniden tesis etmek için AKP’nin değil, tarafsız ve milletin meclisinin başkanı olmaya davet ediyorum. Başbakan’ın “iki ayyaş” sözüyle kimleri kastettiğine ilişkin önergem de İçtüzüğe aykırı değildir, bu konuda kendisine bugün bir dilekçeyle başvurarak önergemde ısrarcı olduğumu da belirttim, bizleri şaşırtmasını ve ret kararından geri dönmesini bekliyorum.

Erdoğan, “iki ayyaş” kim açıklamak zorunda

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “iki ayyaş” diyerek 90 yıllık TBMM’yi, artık hayatta olmayan eski milletvekillerini ve Türkiye Cumhuriyeti kurucu iradesini zan altında bırakamaz. Başbakan ağzından çıkan her sözün hesabını vermek durumundadır ve “iki ayyaş” kimdir bunu açıklamak zorundadır. CHP ve Umut Oran olarak bu sözün takipçisi olacağımızı kendisine bir kez daha anımsatıyorum.

NOT: Umut Oran’ın, Cemil Çiçek’e bugün gönderdiği dilekçeye www.umutoran.com/2013/07/08/umut-orandan-cemil-ciceke-iki-ayyas-tepkisi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Print Friendly, PDF & Email