“Niçin sert tepki vermediniz, MİT inceleme yaptı mı sonucu ne oldu?”

ANKARA

CHP, ABD’nin Türkiye’nin de dâhil olduğu 38 büyükelçilik ve konsolosluğu dinlediği yönündeki haberler tüm dünyayı sarsmasına karşın hükümetin ABD nezdinde herhangi girişimde bulunmamasını TBMM’ye taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, “Türkiye’nin gerekli sertlikte tepki ver(e)memesinin gerekçesi nedir? Girişimde bulundunuz mu? Büyükelçilikte ve rezidansta dinleme cihazı araması yaptınız mı? ABD’nin dinleme yaptığının ortaya çıkmasının ardından MİT Müsteşarlığı’na bu konuyla ilgili olarak görev verildi mi? Verildiyse elde edilen ilk bulgular ‘kamuya açıklanabilir boyutlarıyla genel olarak” nedir?’ diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesi ile dinleme skandalını gündeme getirdi.

Önergesinde, ABD’nin Türkiye’nin de dâhil olduğu 38 büyükelçilik ve konsolosluğu dinlediği yönündeki haberlerin Dünya basınına yansıdığını belirten Oran, “Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) toplantıları için Brunei’de bulunduğunuz 2 Temmuz 2013 tarihinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığınız bir saatlik görüşmede bu konuya değinmediğiniz de basında yer aldı.

Dinleme skandalı konusunda sadece “izahatları, açıklamaları aldıktan sonra durumu tekrar değerlendiririz” demekle yetindiğiniz bilinmektedir” dedi. Oran’ın, Davutoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

Niçin sert tepki veremediniz?

“- Konuyla ilgili olarak son bir haftada ABD nezdinde hangi girişimlerde bulundunuz, girişiminizi varsa sonucu ne oldu?

– Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande “Ortak tutum alalım” açıklamasını yaparken, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton endişe duyduğunu belirterek ABD’den izahat isterken, AB komisyonu Başkan Yardımcısı Viviane Redling “Ortaklarını dinliyorlarsa büyük transatlantik pazarı için müzakere yapamayız”, AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’nın da dinleme doğruysa pozisyon değiştireceklerini ifade etmesi karşısında Türkiye’nin gerekli sertlikte tepki ver(e)memesinin gerekçesi nedir?

– Bu konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan herhangi bir resmi yazılı açıklama var mıdır, varsa hangi tarih/saatte yapıldı ve içeriği nedir?

Büyükelçilik-rezidansta arama yapıldı mı?

– Türkiye’nin Washington’daki ABD Büyükelçiliği ile büyükelçilik rezidansı, söz konusu skandal sonrasında dinleme cihazlarına karşı herhangi bir arama-taramaya tabi tuttunuz mu, sonucu ne oldu? ABD Büyükelçiliğimiz en son hangi tarihte dinleme-izleme cihazlarına karşı arama-taramadan geçirildi?

MİT devreye girdi mi, sonucu ne oldu?

– ABD’nin dinleme yaptığının ortaya çıkmasının ardından MİT Müsteşarlığı’na bu konuyla ilgili olarak görev verildi mi? Verildiyse elde edilen ilk bulgular “kamuya açıklanabilir boyutlarıyla genel olarak” nedir?”

Print Friendly, PDF & Email