TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim. 01.07.2013

Umut Oran

İstanbul Milletvekili

TBMM Başkanlığı’nın 28.6.2013 / 131018 tarih sayılı yazısı üzerine, 22.5.2013 tarihli önergemin yenilenmiş halidir:
İzmir Buca Gölet’te geçtiğimiz hafta sonunda Yörük Şenliği’ne katılarak yanınızdaki AKP İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ile yaptığınız sohbet açık kalan mikrofon dolayısıyla basına yansıdı. Buna göre siz konuşurken elektriklerin kesilmesi üzerine İl Başkanınız ”Buca Belediye Başkanı elektrikleri kesiyor. Afedersin, … gidin benim tesisimden’ diyor” diye konuşunca sizin, “Tamam, ona da cezasını verelim. O tesis onaysızsa alalım elinden. Siz cezaları alın. Derhal alalım elinden. Bu hareketi yaptığı için de cezalandıralım. Bana dilekçe versinler. Ben bu esnada iptal edeyim onun şeyini de, atayım” karşılığını verdiğiniz tartışmasız bir biçimde kameralara yansımıştır.

Bu kapsamda;

  1. Bu sözleriniz hükümetinizin uyguladığı ‘ileri demokrasi’ye aykırı değil midir?
  2. Muhalefetin elinde olan belediyelere negatif ayrımcılık mı uyguluyorsunuz?
  3. “Ona da ceza verelim” demenizden dolayı daha önce de bu tür cezalar verdiğiniz anlaşıldığından bunların sayısı kaçtır, bu şekilde kaç belediye başkanına, yöneticisine idari ceza verdiniz? Bunların muhatapları ve cezaya konu işlemler nelerdir?
  4. Bugüne kadar bu şekilde sizin deyiminizle “iptal ettiğiniz, el koyduğunuz tesis sayısı kaçtır, bunlar hangi il/ilçede hangi siyasi parti yönetimindeki belediyelere aittir?
  5. İl başkanınızın küfürlü konuşmasından dolayı bir uyarıda bulundunuz mu, kendisine bir idari ceza verildi mi?
  6. Katıldığınız bu etkinliği düzenleyen dernek hangisidir? Dernek söz konusu etkinlik için Buca Belediyesi’nden izin isterken siyasetçilerin katılmaması koşuluyla izin aldığı halde buna aykırı davranarak sadece sizi çağırmasının gerekçesi nedir?”
Print Friendly, PDF & Email