“Teröristbaşı dediğiniz kişiyle MİT üzerinden görüşmeniz çelişki değil mi?”

 
“Emniyet varken asayiş teşkilatı kurulması hukukla bağdaşır mı?”

ANKARA

Şırnak ilinin Cizre ilçesinde PKK terör örgütü sempatizanlarının yaptığı eylemi TBMM’ye taşıyarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Bir yandan “teröristbaşı” olarak ifade ettiğiniz şahısla yine Başbakanlığa bağlı MİT Müsteşarı üzerinden görüşme yürütmek tutarlı mıdır?  Bu konudaki “samimiyetinizi” mi göstermektedir? Herhangi bir ilimizde, Türkiye çapında kurulmuş Emniyet Teşkilatı varken farklı bir asayiş teşkilatının kurulması hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmakta mıdır, bu eylemleri yapanlar hakkında hangi adli veya idari soruşturma açılmıştır?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “26 Haziran 2013 tarihinde kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Şırnak ilinin Cizre ilçesinde bazı şahıslar üzerinde “YDG-H asayiş” yazan t-shirtler giyerek bir “asayiş” örgütü kurduklarını ilan etmişlerdir.  Cizre’nin çeşitli caddelerinde “kimlik kontrolü” yapan bu grup daha sonra bir toplantı düzenlemiş, toplantıda da terör örgütü PKK bayrakları açılarak örgüt lehine sloganlar atılmıştır” dedi.

Teröristbaşı ile görüşmeniz tutarlı mı?

Erdoğan’a yöneltilen sorular ise şöyle:

–  Daha önce “paçavra” olarak ifade ettiğiniz bayrakların açılması, size bağlı bulunan MİT Müsteşarlığı ile görüşmelere devam ettiğiniz, bir yandan da “teröristbaşı” dediğiniz terör örgütü liderinin fotoğraflarının taşınması ile diğer eylemler de kanuna uygun bir toplantının göstergeleri midir?

– Bir yandan “teröristbaşı” olarak ifade ettiğiniz şahısla yine Başbakanlığa bağlı MİT Müsteşarı üzerinden görüşme yürütmek tutarlı mıdır?  Bu konudaki “samimiyetinizi” mi göstermektedir?

Gösteri için izin alındı mı?

– Yukarıda yer verilen toplantının hayata geçmesi için, çok hassas olduğunuzu defaten söylediğiniz,  Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu çerçevesinde gereken başvurular yapılmış mıdır, ilgili ilin mülki amirliği ve emniyet birimleri bu durumu incelemiş midir,  gereken güvenlik tedbirleri önceden alınmış mıdır?

– Herhangi bir ilimizde, Türkiye çapında kurulmuş Emniyet Teşkilatı varken farklı bir asayiş teşkilatının kurulması hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmakta mıdır, bu eylemleri yapanlar hakkında hangi adli veya idari soruşturma açılmıştır?

Gezi’de eleştirip görüşmen çelişki değil mi?

– Gezi Parkı protestolarında bazı grupların terör örgüt lehinde propaganda yapması karşısında eleştirdiğiniz oluşumla, terör örgütü temsilcileriyle görüşmeler yürütmeniz çelişki değil midir?

Print Friendly, PDF & Email