“Erdoğan demokrasiye daha fazla zarar vermeden görevini devretmelidir”

Gezi Parkı olayları ve Avrupa Parlamentosu’nun aldığı son kararı değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AB Bakanı Egemen Bağış’a görevlerini bırakma çağrısında bulundu. Başbakan Erdoğan’a, “demokrasiye daha fazla zarar vermeden görevini başkasına devretme” çağrısında bulunan Oran,  Bakan Bağış’a da, “gereken dersi çıkarmalı, bundan sonra ya gerekeni yapmalı ya da artık görevi bırakmalı, fuzuli yere bu koltuğu işgal etmemelidir” diye seslendi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekili de olan, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle:
Gezi Parkı olaylarının başladığı günden bu güne kadar dünyanın her tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamalarına yönelik kınama mesajı yayınlanmıştır. BM Genel Sekreteri ve Beyaz Saray’dan sonra Avrupa Parlamentosu da Erdoğan ve AKP Hükümetinin uygulamalarını çok ağır bir şekilde kınamıştır. Bugün bütün dünyada Erdoğan’ın demokratik meşruiyeti sorgulanmaktadır.

Tayyip Erdoğan Türkiye’yi yönetemediğini göstermiş, anti demokratik, otoriter ve baskıcı uygulamaları ile siyasi ehliyetini kaybetmiştir. Bugüne kadar sürdürdüğü tutum ve politikaları Türkiye’yi bir kargaşa ortamı içerisine sokmuş ve Türkiye’yi üçüncü sınıf demokrasilerin seviyesine indirmiştir. Erdoğan daha fazla zarar vermeden görevi başkasına devretmelidir.

Avrupa Parlamentosu’nun aldığı kararın bir başka sonucu da Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin geldiği noktadır. Bugün müzakerelerin dondurulması açık açık tartışılmaktadır. Hatta bazı parlamenterler “eğer müzakereleri durdurursak bu Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürer” diye bu önerilere karşı çıkmaktadır. AB’ye tam üye olmak için çıkılan yolun geldiği nokta AB’den tam olarak uzaklaşmadır.

Bakanlığı döneminde hiçbir fasıl açılmayan, kendi kendine ilerleme raporları yazan, sürekli meslektaşları ile polemik çıkartan,  konuya gereken ciddiyeti göstermeyen ve bugün artık iflas etmiş bir politika sürdüren AB Bakanı Sn. Egemen Bağış da gereken dersi çıkarmalı, bundan sonra ya gerekeni yapmalı ya da artık görevi bırakmalı, fuzuli yere bu koltuğu işgal etmemelidir.

Print Friendly, PDF & Email