Umut Oran, İçişleri Bakanı’na Ali Bilkay’ı sordu: 

“Başkomiserken Polis Akademisinde sahtecilik yaptı mı?” 

“Bu sahteciliği dönemin EGM Ünal Erkan Akademiyi basarak iptal etti mi?” 

“Bilkay, ağır hapis cezalık suçtan daha önce meslekten atıldı mı?”

“Twitter gözaltı emrini doğrudan Başbakan mı verdi?”

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İzmir’de vatandaşa karşı polisin eline çivili sopalar verdiren ve twitter nedeniyle gençleri gözaltına aldıran Emniyet Müdürü Ali Bilkay hakkında kimi vahim duyumları TBMM gündemine taşıdı. Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, “Ali Bilkay, Boşkemiser rütbesindeyken Polis Akademisi kura çekiminde sahtecilik yaptı mı? Bu sahteciliği geçeyarısı fark eden dönemin Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan Akademiyi basarak duruma el koyup kura çekimini iptal etti mi? Bilkay, ağır hapis cezası gerektiren bir suçtan dolayı meslekten ihraç edilip daha sonra yargı kararıyla mı geriye döndü? Twitter’dan gözaltı emrini Başbakan mı verdi?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte İzmir’e giden Umut Oran, dün döndüğü Ankara’da Ali Bilkay hakkındaki kimi ciddi duyumları Meclis gündemine getirdi. CHP’li Umut Oran’ın, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Taksim nedeniyle hükümete yönelik protesto eylemleri İzmir’de de yapıldı. Çevik Kuvvet polisinin arkasında dolaşan eli sopalı sivil giyimli kişilerin de polis olduğu İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay tarafından açıklandı. Taksim nedeniyle 30’u aşkın genç vatandaşımız da İzmir’de polis operasyonuyla gözaltına alındı” dedi.

1991’de EGM Atama Şubesinde

Oran’ın önergesinde yer alan sorular şöyle:

– İzmir’e 10 Kasım 2011 tarihinde atanan Ali Bilkay 1991 yılında Başkomiser rütbesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı Atama Şubesinde mi görevliydi?

– Polis Akademisi 1991 yılı mezuniyet töreni öncesinde yapılan kura çekimi sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle iptal edildi mi?

Ünal Erkan Bilkay’ın sahteciliğini yakaladı mı?

– Söz konusu kura çekiminde belli düşünceye mensup bazı komiser yardımcılarının İstanbul, Ankara, İzmir gibi batı illerine, diğer sıradan genç komiserlerin ise sürekli olarak yoğun terörün yaşandığı doğu ve güneydoğu illerini çektiği, bu durumdan şüphelenen bazı emniyet müdürü çocuklarının babalarını durumdan haberdar etmesi üzerine konunun Ünal Erkan’a intikal ettiği, onun da gece yarısı baskın tarzındaki plansız ziyaretiyle yapılan kontrolde iki gözü (bölümü) olan torbayla kura çekiminde sahtecilik yapıldığının ortaya çıktığı ve bu organizasyonun dönemin başkomiseri Ali Bilkay tarafından gerçekleştirildiği gerekçesiyle kendisine idari ceza verildiği doğru mudur?

Meslekten ihraç edilip geri mi döndü?

– Ali Bilkay’ın, geçmişte ağır hapis cezası gerektiren bir suç nedeniyle meslekten ihraç edildiği/açığa alındığı ancak daha sonra mahkeme kararıyla geri döndüğü doğru mudur? Ali Bilkay’ın geçmişte aldığı adli-idari cezaların listesi, tarih ve suç/kabahat isnatlarıyla birlikte nedir?

İzmir’e özel amaçla mı geldi?

– Ali Bilkay, geçmişten bu yana CHP’nin genel-yerel seçimlerde üstünlük kazandığı İzmir’e, belli bir görüşe yakın olduğu ve 2014 seçimlerinde iktidar partisinin galibiyet kazanması için gerekli ortamı hazırlamak amacıyla özel olarak mı bu ilimizde görevlendirildi?

Twitter gözaltı emri Başbakan’dan mı?

– Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “şu anda twitter denilen bir bela var” sözünün ardından twit attığı için 34 kişinin İzmir’de gözaltına alınması, çivili sopalı polislerin yine bu kentte protestocu dövmesi hepsi bir rastlantı mıdır? İzmir polisine bu emri Başbakan mı verdi?

Print Friendly, PDF & Email