CHP’den Egemen Bağış’a jet tepkiPaylaşın!

AKP adam gibi demokrat olsaydı bu olaylar yaşanmazdı” 

“Çok sevdiği Swoboda da uyarıyor kendisini” 

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AB Bakanı Egemen Bağış’ın Taksim’le başlayan ve dayattığı hayat tarzı nedeniyle hükümeti protestoya dönüşen eylemler üzerinden muhalefet yaptığı eleştirilere yanıt verdi. Umut Oran, “Türkiye’yi 10 senedir yöneten AKP adam gibi demokrat bir parti olsaydı, sözde değil özde demokrasiye inansaydı, kendi insanlarına baskı uygulamak yerine çok sesliliği kabul etseydi, bütün yaşama biçimlerine saldırmak yerine hepsinin haklarını korumaya çalışsaydı, kendi vatandaşlarına çapulcu, ayyaş, alkolik, tinerci demek yerine herkesi kucaklasaydı, her olayda muhalefet etmek yerine öz eleştiri mekanizmalarını çalıştırsaydı, parti yönetimini ve Türkiye’yi diktatör bir anlayışa teslim etmek yerine, çok sesliliği kabul etseydi, seçim barajlarını düşürseydi, seçim sistemin değiştirseydi, adil yargılanma hakkını tanısaydı zaten Türkiye bu olayları da yaşamazdı” dedi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekili de olan CHP’li Oran, Egemen Bağış’ın bugünkü açıklamasına tepki gösterdi.  Bağış’ın “Adam gibi bir muhalefet olsaydı gerginlikler bu noktaya ulaşmazdı”  sözünü eleştiren Oran, yazılı açıklama yaparak şunları kaydetti:

AKP demokrat olsaydı bunlar yaşanmazdı

Türkiye’yi 10 senedir yöneten AKP adam gibi demokrat bir parti olsaydı, sözde değil özde demokrasiye inansaydı, kendi insanlarına baskı uygulamak yerine çok sesliliği kabul etseydi, bütün yaşama biçimlerine saldırmak yerine hepsinin haklarını korumaya çalışsaydı, kendi vatandaşlarına çapulcu, ayyaş, alkolik, tinerci demek yerine herkesi kucaklasaydı, her olayda muhalefet etmek yerine öz eleştiri mekanizmalarını çalıştırsaydı, parti yönetimini ve Türkiye’yi diktatör bir anlayışa teslim etmek yerine, çok sesliliği kabul etseydi, seçim barajlarını düşürseydi, seçim sistemin değiştirseydi, adil yargılanma hakkını tanısaydı zaten Türkiye bu olayları da yaşamazdı.

Bağış da Erdoğan gibi yetisini kaybetmiş

Sayın Bağış ne yazık ki Genel Başkanı Tayyip Erdoğan gibi olayları, olayların çıkış sebebini ve insanların taleplerini anlama yetisini kaybettiğini gösteriyor.

Çok sevdiği Swoboda’yı dinlesin

Bu zamana kadar yaptığı işler ve eylemlerle AB tam üyelik müzakerelerinde hiçbir ilerleme sağlayamayan, kendi döneminde hiçbir fasıl açılmamış Bakan ülkedeki demokratik seviyenin düşüklüğü nedeniyle bugün ülkenin AB tam üyeliği yolculuğunun dondurulmak istendiğinin bile farkında değil.  Kendisinin de çok sevdiği Hannes Swoboda diyor ki: “Avrupa’lı sağcılar Türkiye’nin tam üyelik sürecinin durdurulmasını istiyor. Ancak bu AB değerleri için çalışanların mücadelesini engeller. S&D Grup adına Avrupa Parlamentosu’nda bir müzakere açılmasını talep ettim. Sn. Gül de bütün partilerle görüşmeli. “ Daha sonra da 5 Haziran 2013 tarihinde şunu ifade ediyor: “Twitter kullanımı bir ifade özgürlüğü konusudur. Eleştirel tweetleri yüzünden insanları gözaltına almak insan haklarını ihlal eder.”

AB müzakereyi kesebilir!

Yani Swoboda’ya göre Türkiye’nin bugün AB ile tam üyelik müzakerelerinin durdurulmasını talep edenler var. İş bu kadar kritik bir hale gelmiş durumda. Avrupa Birliği’nin demokrasi standartlarına uyulmaması halinde de AB bu kararı alabilir. Sn. Egemen Bağış’ı muhalefete çatmak, yine sorumluluktan kaçmak ve özeleştiriden kaçınmak yerine, görevini yapmaya, özeleştiri yaparak hem mensubu bulunduğu hükümeti uyarmaya hem de AB ile artık donma aşamasına gelen tam üyelik sürecini pozitif ve akılcı hareketlerle canlandırmaya davet ediyorum.

Basın Açıklaması:

İndir (PDF, 219KB)

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Paylaşın!

0 yorumlar

Yorum Yap

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir