“Yeni çözüm süreci dediğimiz süreçte, konuşan sadece PKK. Şimdi Türk halkının beklentisi, iktidar bu konuda ne düşünüyor? Halkın yeni çözüm sürecindeki beklentisi o”
ANKARA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Yeni çözüm süreci dediğimiz süreçte, konuşan sadece PKK. Şimdi Türk halkının beklentisi, iktidar bu konuda ne düşünüyor? Halkın yeni çözüm sürecindeki beklentisi o” dedi.
CHP Elmadağ İlçe Başkanlığı ile Hasanoğlan Mahalle Temsilciliğini ziyaret eden Oran, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Çözüm süreci ve terör örgütünün dün yaptığı açıklamalara ilişkin soru üzerine Oran, Türkiye’de bir akıl tutulması yaşandığını söyledi.
Peki AKP iktidarı ne düşünüyor?
“Sapla samanın birbirine karıştırılmaması gerektiğini” ifade eden Oran, şunları kaydetti:
“Halk, barış istiyor. Bunda hiçbir şüphe yok ama şu andaki süreç, adı onun çözüm süreci, yani halkın talebi olan barışla çözüm sürecini ayırmamız, bunları birbirine karıştırmamız gerekiyor. Barış konusunda herkes hemfikir, mutlaka silahların susması, bırakılması gerekiyor. Türkiye’ye barışın ve huzurun gelmesi gerekiyor. Temel beklenti bu. Yeni çözüm süreci dediğimiz süreçte konuşan sadece PKK. Önce tutuklu olan bölücü başı mektuplarla konuştu, ardından PKK’nın sorumlusu Karayılan açıklamalar yaptı. Şimdi Türk halkının beklentisi, iktidar bu konuda ne düşünüyor? Halkın yeni çözüm sürecindeki beklentisi o.”
CHP’nin de aynı beklentide olduğunu kaydeden Oran, “Ne zaman ki Türkiye’de meşru olan Hükümet, Başbakan konuşur, görüşünü açıklar, CHP olarak biz de o zaman bu konuyla ilgili yorumlar yapabiliriz” dedi.
“Terör örgütü şart dayatamaz”
Terör örgütünün sürekli şartlar ortaya koyduğuna işaret eden Oran, bir terör örgütünün asla şart dayatamayacağını söyledi. İktidarın şartları olacağını, terör örgütünün de o şartlar üzerine konuşacağını ifade eden Oran, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ama şu anda bir terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti’ne şartları dayatıyor. Dün açıklanan maddelere baktığınız zaman, bunun içerisinde bir terör örgütüyle bir devletin bir araya gelebilmesinin, ortak bir zeminde görüşebilmesinin en temel birinci şartı, terör örgütünün silahları bırakması ve bütün dünyaya bir daha şiddet uygulamayacağını ve bundan sonra terörden vazgeçtiğini şartsız, koşulsuz açıklaması. Böyle bir ortam yok ortada. Olay başlaması gereken yerden değil sondan başa doğru geliniyor. Bu da son derece vahim bir durum. Yeni çözüm süreci de yanlış bir şekilde yürütülüyor esasında. Ölü doğan bir çözüm süreci. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir müzakere yok.”

Print Friendly, PDF & Email