Bakan Avcı: İddialar ÖSYM güvenini zedelemeye yönelik 
Umut Oran: Başbakanın MİT talimatı ne oldu?
Ankara
2012-KPSS sonrasında basına yansıyan tüm kopya iddialarına rağmen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “İddialar, ÖSYM’ye karşı güveni zedeleme ve çalışanların da emeklerine gölge düşürme amacındadır” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, soru önergesine gelen bu yanıt üzerine, “Sayın Başbakan KPSS sınavındaki iddialar için de MİT’e talimat vermişti ne oldu sonuç, sıfır. Konu AKP’ye, Erdoğan’a dayandı mı tüm dosyalar anında kapatılıyor” dedi.
8 ay sonra yanıt geldi!
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, 2012 KPSS sonrasında soru ve cevap anahtarlarının bir parkta bulunması, kopya iddialarının yoğunlaşması üzerine 10 Temmuz 2012’de verdiği soru önergesine 8 ay sonra yanıt geldi. Selefi Ömer Dinçer’in yanıtsız bıraktığı önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, şunları kaydetti:
ÖSYM’ye güven zedeleniyor
“2012-KPSS sonrasında basında yer alan ÖSYM’yi karalayan ve sınavın güvenliğine gölge düşürmeye yönelik iddiaların, kendileri için önemli bir sınava büyük emek harcayarak hazırlanan adayların, ÖSYM’ye karşı güvenini zedeleme ve çalışanların da emeklerine gölge düşürme amacında olduğu,
Kopya bulgusuna rastlanılmamış
Ayrıca sınavlara ilişkin her türlü güvenlik incelemesinin titizlikle yapıldığı, KPSS için de gerek basında yer alan iddialara yönelik, gerekse rutin güvenlik incelemelerinin yapıldığı, ancak kopyaya ilişkin hiçbir bulguya rastlanılmadığı belirtilmektedir.”
Haberi yapanı şikayet ettiler!
Bakan Avcı, bazı internet sitelerinde yer alan soru-yanıtlara dayanarak soruların bazı adaylara önceden verildiği yönünde haber yapan basın kuruluşları ile telef hakkına aykırı biçimde soru-yanıtları yayınlayan bazı internet siteleri hakkında yasal işlem yaptıklarını da açıkladı.
Umut Oran: Başbakanın MİT talimatı ne oldu?
CHP’li Oran ise bu yanıt üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:
“ÖSYM AKP öncesinde en güvenilir kurumdu bugün içine düşürüldüğü durum çok üzücü. Artık AKP’li olmayan kimse güvenmiyor sanırım ÖSYM’ye. Ama biliyorsunuz Sayın Başbakan KPSS sınavındaki iddialar için de MİT’e talimat vermişti ne oldu sonuç, sıfır. Konu AKP’ye, Erdoğan’a dayandı mı anında tüm dosyalar kapatılıyor. Ama yüksek puan aldığı halde yıllardır iş hayaliyle evinde oturan o gençlerimiz elbet bunun hesabını sandıkta soracaktır.”
Yanıta buradan ulaşabilirsiniz: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-9632sgc.pdf

Print Friendly, PDF & Email